Leczenie Chrapania i Bezdechu Sennego

W Szpitalu Optimum otworzyliśmy Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechu Sennego, w którym pacjenci będą mogli skorzystać z rozszerzonej diagnostyki i otrzymać długofalowy plan leczenia. Oferujemy konsultacje u laryngologów i pulmonologów, badania, m.in. polisomnografię i poligrafię, oraz leczenie operacyjne.

 

Chrapanie utrudnia sen nie tylko innym, ale również Tobie! Nierzadko chrapaniu towarzyszą obturacyjne bezdechy podczas snu. Osoby, zmagające się z tą dolegliwością są często niewyspane, zmęczone, mają problem z zaburzeniami pamięci i koncentracją – a to niekorzystnie wpływa na pracę, relacje partnerskie oraz wydajność. Pacjenci uskarżają się również na problemy natury seksualnej – upośledzone libido i impotencję. Zaburzona jest higiena snu – osoby, które chrapią (tzw. „chrapacze”), odczuwają suchość w gardle i przełyku, wybudzają się z uczuciem braku tchu oraz cierpią na duszności.

Czym jest chrapanie a czym bezdech senny?

Chrapanie jest wynikiem wibracji części miękkich gardła w trakcie oddychania podczas snu i polega ono na głośnym oddechu wywołanym drganiem tkanek miękkich mięśni gardła i podniebienia miękkiego (hałas wydobywający się z ust chrapiącego człowieka osiąga nawet 90 decybeli, co można porównać do głośności odkurzacza czy koszenia trawy).

Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS) to okresowy zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu w wyniku tzw. zapadania się miękkich części gardła i może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, powodując przejściowe niedotlenienie. Zazwyczaj wynika z wad anatomicznych lub otyłości i nadwagi.

Bezdechy powtarzają się od kilkunastu do kilkuset razy w ciągu jednej nocy, powodując liczne szkodliwe następstwa, m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze.

Dlaczego warto udać się do lekarza?

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą – jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza.

Obturacyjny bezdech podczas snu rozwija się wyłącznie u osób, które chrapią.

Bezdech senny może przyczyniać się do nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet udaru mózgu czy zawału.

Przewlekłe zmęczenie może doprowadzić do depresji.

Diagnostyka chrapania i bezdechu sennego

Diagnostyka chrapania i bezdechu sennego rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej u pulmonologa w trakcie której przeprowadza on z pacjentem wywiad, a także wykonuje spirometrię. Kolejnym etapem diagnostyki OBS jest polisomnografia, która służy do oceny i monitorowania różnych funkcji organizmu w trakcie snu.

Polisomnografia to jedno z najbardziej wiarygodnych badań w diagnostyce bezdechu sennego. Wykonuje się go w warunkach szpitalnych. Określa fazy snu dzięki badaniom fal mózgowych (elektroencefalogram – EEG), ruchów gałek ocznych (elektrookulogram – EOG) oraz napięcia mięśni. Badanie wykrywa typowe dla zespołu bezdechu sennego tzw. mikroprzebudzenia, trwające od kilku do kilkunastu sekund, których pacjent nie jest świadomy. Polisomnografia sprawdza także: poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, pracę serca (elektrokardiogram – EKG) oraz reakcje fizjologiczne organizmu.

Pacjenci w Szpitalu Optimum mają także możliwość wypożyczenia sprzętu do badania bezdechu sennego do domu – jest to tzw. poligrafia.

Kiedy wykonać badanie polisomnograficzne / poligraficzne?

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które występuje podczas snu, jednak jego objawy pojawiają się również w dzień.

Do głównych objawów OBS zaliczamy:

  • poranne bóle głowy i zmęczenie w ciągu dnia
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • upośledzone libido, impotencja
  • depresja
  • częste oddawanie moczu w nocy
  • nocne wybudzenia i kłopoty ze złapaniem oddechu
  • wzmożona potliwość
  • chrapanie
  • suchość w gardle i przełyku
  • duszności

Leczenie chrapania i bezdechu sennego

Metoda leczenia chrapania oraz bezdechu sennego uzależniona od przyczyn ich występowania. Najczęściej są to wady anatomiczne do których należą m.in. skrzywiona przegroda nosa, przerośnięte migdałki podniebienne, przerośnięty języczek, polipy jamy nosowej, wiotkie mięśnie podniebienia, przerost małżowin nosowych. W tym przypadku zalecamy pacjentom małoinwazyjne zabiegi operacyjne. Są to m.in.:

  • tonsillotomia – zabieg polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne.
  • septoplastyka – polega na wewnątrznosowej, chirurgicznej korekcie zdeformowanej części chrzęstnej i/lub kostnej przegrody nosowej. Zazwyczaj dostęp do struktur tworzących przegrodę nosa uzyskuje się z małego cięcia wykonanego wewnątrz jamy nosa, dlatego nie ma żadnych blizn na zewnątrz nosa. Zabieg jest precyzyjny, dzięki wykorzystaniu technik endoskopowych.
  • konchoplastyka (chirurgia małżowin nosowych) – polega na zmniejszeniu objętości małżowin nosowych. Obecnie powszechnie uznanymi sposobami leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą chirurgii radiofalowej, chirurgii laserowej oraz zastosowanie mikronoża obrotowego (tzw. shaver).
  • chirurgia endoskopowa zatok przynosowych (FEOZ) – to operacja wykonywana w celu leczenia chorób takich jak zapalenie zatok przynosowych i polipów nosa.
  • plastyka podniebienia miękkiego – operacja gardła ma na celu usztywnić tkanki miękkie gardła oraz zwiększyć przekrój dróg oddechowych na tym poziomie.

Jeżeli bezdechy senne są zaawansowane lub leczenie chirurgiczne nie poprawiło wystarczająco drożności dróg oddechowych wdrażamy leczenie zachowawcze w postaci aparatu nCPAP, która pod odpowiednio dobranym ciśnieniem tłoczy powietrze do dróg oddechowych, tym samym pokonując ich opór. Aparat nCPAP umożliwia prawidłowe dotlenienie organizmu. Pacjent może spać spokojnie, bez obaw o swoje zdrowie.

Dowiedz się więcej o bezdechu sennym

Trzy powody, dla których warto nam zaufać

Chirurgia jednego dnia

Oferujemy pacjentom nowoczesne i małoinwazyjne leczenie, dzięki któremu zostaje do minimum skrócony czas gojenia tkanek. Pacjent po wykonaniu zabiegu i obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Grono doświadczonych specjalistów

Proponujemy kompleksowe leczenie: konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, zabiegi i operacje dla dzieci, dorosłych i seniorów. U nas wykonasz badanie snu - polisomnografię!

Pozytywne opinie pacjentów

Codziennie spotykamy się z uznaniem naszych pacjentów, czego dowodem są wysokie oceny regularnie prowadzonych przez nas badań opinii. Obecnie aż 92% pacjentów poleciłoby lekarza z naszego szpitala swoim najbliższym (Badanie Satysfakcji Pacjentów, Q2 2023)

Nie zwlekaj z leczeniem. Zadzwoń i umów wizytę: 22 25 00 500

Władysława Broniewskiego 3
01-785 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę

ul. Pory 78
02-757 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę