Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie zachowawcze i minimalnie inwazyjne > Zespół bezdechu sennego

Zespół bezdechu sennego

Z pewnością każdy z nas słyszał o chrapaniu. Wielu z nas czasem chrapie i nie jest to rzecz niezwykła, wystarczy, że mamy gorszy dzień i śpimy na plecach lub jesteśmy przeziębieni i mamy zatkany katarem nos. Ale z całą pewnością niewielu słyszało o Zaburzeniu Oddychania Podczas Snu (ZOPS). I nic w tym dziwnego, gdyż jest to nieuświadomiony typ zaburzenia oddychania, z którym mamy do czynienia tylko i wyłącznie w czasie snu. Jest to stosunkowo niedawno poznana przypadłość, bardzo poważna i w stanie zaawansowanym trudna do leczenia. Zwykle uświadamiają nas o tym nasi najbliżsi domownicy lub lekarze na podstawie badań diagnostycznych i wywiadu.

 

Czym są Zaburzenia Oddychania Podczas Snu (ZOPS)?

Często utożsamiane ze zwykłym chrapaniem, ZOPS stanowią złożoną jednostkę chorobową, której podstawą są powtarzające się w czasie snu bezdechy senne lub spłycenia oddychania. Szacuje się, że na ZOPS cierpi ok. 4% mężczyzn i 2% kobiet w wieku średnim. To 6 razy więcej niż w przypadku cukrzycy, która jest przecież uznana za chorobę cywilizacyjną! W Polsce szacunkowo choruje od 200 do 400 000 osób.

 

 

Jakie szkody mogą wyrządzić ZOPS w naszym organizmie?


ZOPS prowadząc do zaburzenia wymiany powietrza w płucach, wszechstronnie negatywnie wpływa na kondycję istotnych dla zdrowia i życia wielu narządów wewnętrznych człowieka. W czasie bezdechu sennego dochodzi do niedotlenienia wszystkich narządów, w tym tych najważniejszych tj.: mózgu, serca, nerek, wątroby. Niedotlenienie uszkadza te narządy, z czasem powodując rozwój chorób przewlekłych lub zaostrzeń już istniejących schorzeń. ZOPS wiążą się m.in. z chorobą niedokrwienną i zawałem serca, przewlekłą niewydolnością krążenia, zaburzeniami rytmu serca, udarami mózgu, depresją, zaburzeniami endokrynologicznymi, sennością dzienną, obniżeniem libido oraz są najczęstszą przyczyną opornego na leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego. Niepodjęcie leczenia bezdechu sennego (ZOPS) już we wczesnym stadium choroby w dłuższej perspektywie może doprowadzić do nagłego i przedwczesnego zgonu w wyniku zawału serca, udaru mózgu czy zaburzeń rytmu serca oraz wypadków spowodowanych sennością i zasypianiem w trakcie wykonywania codziennych czynności.

 


Czy mogę chorować na ZOPS? Bezdech senny może być moim problemem?

Osobami najbardziej podatnymi na zachorowanie są mężczyźni, w średnim wieku, z nadwagą, chrapiący w nocy. Nie wyklucza to jednak możliwości zachorowania przez inną osobę niespełniającą wszystkich warunków. Kobiety, jako obarczone mniejszym ryzykiem, są rzadziej diagnozowane w kierunku ZOPS i większość z pacjentek dowiaduje się o chorobie, gdy jej skutki są już nieodwracalne. Zasadnicza większość chorych chrapie głośno w nocy, często partner słyszy nierówny, przerywany oddech osoby chrapiącej. Ponadto zaburzeniom towarzyszy ciągłe poczucie zmęczenia, osłabienia, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, senność w ciągu dnia, skłonność do zasypiania przed telewizorem, w samochodzie, po posiłku, czasem nawet w trakcie rozmowy.

 

Leczenie zespołu bezdechu sennego

Badanie bezdechu sennego można przeprowadzić w warunkach szpitalnych bądź domowych. Na czas badania szpitalnego pacjent musi pozostać w szpitalu przez dobę, gdzie śpi w specjalnym pomieszczeniu z kamerą, a do jego ciała jest przymocowane mnóstwo elektrod badających funkcje organizmu - czynność mózgu, serca, napięcie mięśni, ruchy gałek ocznych, pozycję ciała, wysycenie krwi tlenem i wiele innych. Badanie jest bardzo szczegółowe, ale niestety wiąże się z wieloma wadami- kilkunastomiesięcznym czasem oczekiwania na badanie refundowane, wysokim kosztem badania komercyjnego (Ok 1500 - 2000 zł), często jest niemiarodajne, ponieważ niewiele osób jest w stanie „normalnie” zasnąć w laboratoryjnym pomieszczeniu mając przyklejonych mnóstwo czujników do ciała. W USA i wielu krajach europejskich za równoważne do postawienia diagnozy badanie uważa się tzw. małą polisomnografię (SG). Urządzenie, które jest wykorzystywane w tym badaniu także ocenia wszechstronnie funkcjonowanie organizmu w czasie snu, posiada również wiele zalet – jest wielokrotnie tańsze, pacjent zabiera je na noc do domu by spać w standardowych dla siebie warunkach, mniejsza liczba elektrod wykorzystywana do zbierania danych zmniejsza dyskomfort przy zasypianiu. Leczeniem bezdechu sennego i innych objawów ZOPS zajmują się najczęściej poradnie zaburzeń snu, pulmonologiczne i laryngologiczne.

 

 

Klinika snu - leczenie bezdechu sennego w Warszawie

Tak, więc również regularne i głośne chrapanie powinno zwrócić naszą uwagę i zmobilizować nas do zgłoszenia się do naszej poradni badań snu w Warszawie.
 

 

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013