Częściowe usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillotomia) polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne. Tonsillotomię wykonuje się przede wszystkim u dzieci przy nadmiernym przeroście migdałków, ale bez cech stanu zapalnego.
Zmniejszenie migdałków podniebiennych jest zasadne w przypadku ich znacznego przerostu, ale bez wywiadu nawracających zapaleń (anginy, ropni około migdałkowych) oraz powikłań odległych. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są: zaburzenia oddychania przez nos z bezdechami, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, nawracające zapalenia nosa, gardła i uszu, wady zgryzu wymagające korekty stałym aparatem. Najczęściej z takim obrazem klinicznym mamy do czynienia u dzieci, a zabieg tonsillotomii łączy się z adenotomią. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przy pomocy wielu technik chirurgicznych – chirurgii klasycznej, elektrochirurgii, chirurgii laserowej.
Całkowite wycięcie migdałów podniebiennych (tonsillektomia) jest rutynowym zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, szczególnie gdy metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów. Ponadto wskazaniem do wycięcia migdałków podniebiennych mogą być kamienie migdałkowe oraz chrapanie i bezdechy obturacyjne w czasie snu.
Wycięcie migdałków podniebiennych nie wiąże się z istotnym upośledzeniem wydolności układu odpornościowego organizmu, ponieważ stanowią one bardzo małą część całego układu. Ponadto w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków nie działają one już prawidłowo, a u osób po 25 r.ż. ich funkcję przejmują pozostałe elementy układu limfatycznego gardła (tj. pasma boczne, grudki chłonne tylnej ściany gardła, migdałek językowy oraz migdałki trąbkowe).
Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.
BiZact to innowacyjne urządzenie do usuwania migdałków podniebiennych, stworzone aby ułatwić chirurgowi pracę, a pacjentowi zaoszczędzić nieprzyjemnych doznań w okresie pooperacyjnym.
Dzięki pełnemu wykorzystaniu zalet unikatowej platformy do elektrochirurgii wysokiej częstotliwości ValleylabTM firmy Medtronic oraz nowatorskiej konstrukcji, urządzenie to znacząco:
BiZact jest bipolarnym narzędziem elektrochirurgiczny, pozwalającym na jednoczesne separowanie tkanek i uszczelnianie przecinanych naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zasilany jest w prądu o wysokiej częstotliwości generowany przez zaawansowaną technologicznie platformę ValleylabTM, która w czasie rzeczywistym dostosowuje poziom dostarczanej energii, aby zapewnić trwałe uszczelnienie naczyń krwionośnych i limfatycznych przy minimalnym uszkodzeniu tkanek otaczających. Efekt ten jest osiągnięty dzięki następującym cechom omawianego systemu:
Mniejsza ilość dostarczonej energii oraz wykorzystanie prądu o wysokiej częstotliwości minimalizuje rozprzestrzenianie się ciepła na przyległe tkanki, ich przywieranie do narzędzia i zwęglanie. Mniejsze uszkodzenie tkanek skutkuje natomiast mniejszym bólem pooperacyjnym oraz szybszym gojeniem rany pooperacyjnej.