Schorzenia szyi

Usunięcie torbieli środkowej szyi

Torbiel środkowa szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na przedniej powierzchni szyi, tuż powyżej krtani. Okresowo może pojawiać się nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Usuwany jest fragment kości gnykowej. Cięcie skórne jest poziome, w linii środkowej szyi. Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia

Usunięcie torbieli bocznej szyi

Torbiel boczna szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na bocznej powierzchni szyi. Powikłaniem jej naturalnego przebiegu może być nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie torbieli polega na chirurgicznym usunięciu. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie skórne na szyi jest poziome, wielkość zależy od wielkości torbieli. Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była często nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.

Usunięcie węzłów chłonnych szyi

  • Usunięcie pojedynczego węzła szyjnego (biopsja węzła chłonnego)
  • W znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym nacięcie skóry, odszukanie węzła i wycięcie go do badania pod mikroskopem, zwłaszcza przy podejrzeniu nowotworów. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.
  • Selektywne lub radykalne usunięcie węzłów chłonnych szyi

Operacja układu chłonnego szyi odbywa się w znieczuleniu ogólnym, prowadzona jest z rozległego, długiego cięcia na powierzchni bocznej szyi, od obojczyka do kąta żuchwy i ma na celu usunięcie węzłów chłonnych przy podejrzeniu występowania w nich przerzutów lub gdy istnieje pewność, że w powiększonych węzłach są już przerzuty nowotworu. Rozległość zabiegu i liczba dodatkowo usuniętych struktur anatomicznych zależą wyłącznie od wielkości guza przerzutowego i od naciekania przez nowotwór mięśni, naczyń i nerwów.

  • Selektywna operacja węzłowa jest wykonywana przy małych nowotworach i obejmuje wybrany fragment szyi.
  • Radykalna operacja węzłowa jest wykonywana przy bardziej rozległych nowotworach i obejmuje całą szyję.
  • Radykalna operacja węzłowa może być poszerzona o mięśnie, żyłę, tętnicę, nerwy, fragment skóry, śliniankę podżuchwową, dolny biegun ślinianki przyusznej.

 

Usunięcie guza szyi / Usunięcie guza szyi + direktoskopia

Guz pojawiający się na szyi może być anomalią rozwojową, następstwem urazu, wynikiem stanu zapalnego lub nowotworem. Wybór metody leczenia zależy od rozpoznania natury guza. Leczenie zachowawcze stosuje się w przypadkach guzów zapalnych, leczenie operacyjne w przypadkach anomalii rozwojowych, pierwotnych guzach nowotworowych, a także w przerzutach nowotworowych do węzłów chłonnych.

W zależności od natury, położenia i wielkości guza operację przeprowadza się albo w znieczuleniu miejscowym, albo w znieczuleniu ogólnym. Również rodzaj cięcia skórnego zależy od wymienionych czynników.

Direktoskopia to zabieg diagnostyczny, podczas którego można dokładnie obejrzeć krtań. Direktoskopia umożliwia dostęp do trudno dostępnych okolic, które dodatkowo można obejrzeć w powiększeniu.