Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie chirurgiczne > Usuwanie migdałków

Usuwanie migdałków

Migdałki podniebienne i migdałek gardłowy są częścią układu tkanki limfatycznej gardła, określanego mianem pierścienia Waldeyera. Jest to miejscem kontrolowanego kontaktu organizmu ze środowiskiem chorobotwórczym i antygenowym. We wczesnym dzieciństwie w migdałkach dochodzi do intensywnej stymulacji układu immunologicznego, czego wyrazem jest ich rozrost, który w tym czasie jest zjawiskiem fizjologicznym i pożądanym.


Przerost migdałków - do czego może prowadzić?

U części dzieci wzrost objętości migdałków jest nadmierny i osiąga poziom, w którym pojawia się istotne zwężenie górnych dróg oddechowych ze szkodliwymi następstwa dla reszty ciała. Utrudnione oddychanie przez nos predysponuje do powstawania wad zgryzu, zespołu bezdechów w czasie snu, częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Przerost migdałka gardłowego nierzadko upośledza czynność trąbek słuchowych, czego następstwem jest pojawienie się płynu w jamach bębenkowych i związany z tym niedosłuchu. Przerost migdałków może powodować również zaburzenia mowy i połykania.


Ponadto migdałki, będąc stale eksponowane na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, mogą w niekorzystnych okolicznościach zostać na stałe zasiedlone przez te drobnoustroje i przeistoczyć się z elementu układu odpornościowego w źródło nawracających zakażeń. W tej sytuacji stanem zapalnym mogą być objęte nie tylko same migdałki, ale również ucho środkowe oraz zatoki przynosowe.


Usunięcie migdałków - kiedy jest konieczne?

We wszystkich opisanych powyżej przypadkach uzasadnione jest usunięcie migdałków, pomimo możliwych niekorzystnych skutków immunologicznych. Należy przy tym pamiętać, że migdałki podniebienne i migdałek gardłowy są jednym z wielu elementów układu limfatycznego gardła i również bez nich możliwe jest prawidłowe jego funkcjonowanie.

 

  1. Adenotomia (usunięcie migdałka gardłowego) jest operacją przeprowadzaną głównie u dzieci i polegająca na usunięciu przerośniętej tkanki chłonnej z części nosowej gardła w celu poprawienia drożności nosa, odblokowania trąbek słuchowych i zmniejszenia podatności na infekcje górnych dróg oddechowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  2. Tonsillektomia (usunięcie migdałków podniebiennych) polega na obustronnym wyłuszczeniu migdałków podniebiennych z dojścia przez jamę ustną. U dzieci często jest ona wykonywana razem z usunięciem migdałka gardłowego.
  3. Tonsillotomia (częściowe usunięcie migdałków podniebiennych) polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne. Tonsillotomię wykonuje się przede wszystkim u dzieci przy nadmiernym przeroście migdałków, ale bez cech stanu zapalnego.

 

Innowacyjna metoda usuwania migdałków

Klinika Optimum od niedawna dysponuje innowacyjną metodą usuwania migdałków podniebiennych, dzięki której zabieg jest dla pacjenta bezpieczniejszy i mniej bolesny w porównaniu z powszechnie stosowanymi metodami.

 

W Klinice Optimum wykonujemy zabiegi usuwania migdałków podniebiennych za pomocą narzędzia elektrochirurgicznego BiZact. To elektronarzędzie łączy w sobie kilka funkcji: lekarz może nim jednocześnie preparować tkanki, koagulować, czyli zamykać naczynia krwionośne i limfatyczne oraz przecinać tkanki, które wcześniej zostały skoagulowane. Tak wykonany zabieg jest praktycznie bezkrwawy, ponieważ lekarz na bieżąco koaguluje krwawiące tkanki. Naczynia są zamykane przed ich przecięciem.

 

Rana goi się szybciej, a dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym są minimalne.

 

  • Użycie BiZact znacząco skraca czas operacji, a tym samym czas znieczulenia ogólnego, co wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych następstw narkozy (np. pooperacyjnych nudności).
  • Jeżeli u pacjentów nie występują czynniki ryzyka, np.: zaburzenie krzepnięcia krwi albo przewlekłe choroby internistyczne – mogą oni zostać wypisani do domu 3-4 godziny po zabiegu. Pacjenci obciążeni czynnikami ryzyka, zwłaszcza osoby starsze, powinny zostać w klinice na noc.
  • Zabiegi wykonywane przy użyciu BiZacta przeznaczone są dla osób powyżej 12 roku życia.

 

Klinika Optimum jest obecnie jedyną placówką medyczną w Polsce, która może zaoferować pacjentom leczenie za pomocą tego nowatorskiego sprzętu.


Oferujemy również leczenie skóry głowy oraz chorób krtani. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie!

 

W programie Ewy Drzyzgi „36,6 °C” w TVN nasi specjaliści zaprezentowali zalety zastosowania urządzenia BiZact:

 

https://www.facebook.com/1903047866599786/videos/2071157149788856/

 

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013