Zabiegi laryngologiczne dla dzieci

Naszym priorytetem jest kompleksowa opieka nad najmłodszymi pacjentami, dlatego oferujmy pełen zakres innowacyjnych zabiegów laryngologicznych.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg w Szpitalu Optimum?

Szpital Optimum to innowacyjna klinika laryngologii, w której specjalizujemy się w diagnozowaniu i leczeniu chorób jamy ustnej, gardła, zatok przynosowych, krtani, gruczołów ślinowych oraz uszu u dzieci.  Dzięki wyposażeniu w nowoczesny sprzęt diagnostyczny (m.in. stożkowa tomografia komputerowa, videolaryngostroboskopia z analizą głosu, profesjonalne urządzenia do badania słuchu, endoskopy sztywne i giętkie) jesteśmy w stanie postawić diagnozę i zaproponować kompleksowe leczenie.

Specjalizujemy się w minimalnie inwazyjnych zabiegach endoskopowych, w tym jako jedyny niepubliczny ośrodek na Mazowszu wykonujemy endoskopowe zabiegi w obrębie ślinianek podżuchwowych i przyusznych. Dysponujemy również najnowszą technologią wykorzystywaną w endoskopowych operacjach zatok przynosowych (neuronawigacja, narzędzia z napędem i zestawy do balonikowania zatok, hydrodebrider do efektywnego usuwania biofilmu bakteryjnego).

Doświadczona kadra medyczna

W naszym szpitalu pracują doświadczeni otolaryngolodzy, którzy od lat leczą małych pacjentów. W trakcie całego procesu leczenia lekarz prowadzący tłumaczy zarówno dziecku, jak i rodzicom, ścieżkę postępowania. Lekarze i pielęgniarki wiedzą, jak reagować na lęki i obawy dzieci związane z wizytą w szpitalu.

Kompleksowe leczenie

Proces leczenia dobieramy indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Oferujemy szeroki zakres zabiegów laryngologicznych dla dzieci oraz pełną diagnostykę. Pacjenci mogą również w jednym miejscu skorzystać z pomocy różnych specjalistów - alergologów, audiologów i foniatrów.

Zapewnienie bliskości

Wiemy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i spokoju, dlatego rodzice mogą przebywać z dzieckiem do końca podania znieczulenia, a także mogą być obecni w trakcie wybudzania na sali pooperacyjnej. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć stres związany z zabiegiem.

Problemy z zatokami? Wybierz życie bez bólu i swobodne oddychanie. Umów wizytę: 22 69 006 35

Przykładowe zabiegi z zakresu laryngologii dziecięcej przeprowadzane w Szpitalu Optimum:

Adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego, usunięcie trzeciego migdałka

  • Zabieg adenotomii przeprowadza się w warunkach oddziału chirurgii jednego dnia, co pozwala małemu pacjentowi w tym samym dniu po zabiegu wrócić do domu.
  • Objawami w przypadku których, nie należy zwlekać z decyzją o zabiegu jest niedosłuch wynikający z blokady trąbki słuchowej i gromadzenia śluzu w jamie bębenkowej oraz bezdech senny.
  • Zabieg usunięcia migdałka gardłowego należy również rozważyć, gdy występuje stała blokada nosa, chrapanie, nawracające zapalenia ucha środkowego, zatok i gardła.

Tonsillotomia (zmniejszenie migdałków podniebiennych)

  • Polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne. Tonsillotomię wykonuje się przede wszystkim u dzieci przy nadmiernym przeroście migdałków, ale bez cech stanu zapalnego.
  • Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są: zaburzenia oddychania przez nos z bezdechami, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, nawracające zapalenia nosa, gardła i uszu, wady zgryzu wymagające korekty stałym aparatem.

Drenaż wentylacyjny jamy bębenkowej (jednostronny lub dwustronny) – drenaż uszu

  • Wykonuje się w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego nie reagującego na leczenie zachowawcze (leczenie farmakologiczne oraz zabiegi przedmuchiwania trąbek słuchowych).
  • Leczenie operacyjne polega na usunięciu płynu zalegającego w jamie bębenkowej poprzez niewielkie (1,5-2mm) nacięcie błony bębenkowej, a następnie umieszczenie w wykonanym otworze drenu wentylacyjnego. Długotrwała wentylacja ucha środkowego jest niezbędna do przywrócenia prawidłowego stanu błony śluzowej jamy bębenkowej i zmniejszenia ilości wydzielanego przez nią płynu.
  • U dzieci zabieg wymaga krótkotrwałego znieczulenia ogólnego (dożylnego). Typowe dreny wentylacyjne najczęściej wypadają samoistnie po upływie 6-9 miesięcy i znajdowane są w przewodzie słuchowym zewnętrznym podczas kontrolnej wizyty u laryngologa. W przypadku drenów zaprojektowanych do kilkuletniej wentylacji jamy bębenkowej konieczne jest ich usunięcie przez specjalistę.

Plastyka wędzidełka języka

  • Frenuloplastyka języka jest zwykle wykonywana u dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Sporadycznie wykonywana jest również u niemowląt z trudną ankyloglosją tylną lub po nieskutecznych, wcześniejszych frenotomiach.
  • Ze względu na bardziej złożony charakter plastyka wędzidełka przeprowadzana jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym, którym może być sedacja dożylna lub przerywana wentylacja gazami anestetycznymi.
  • U starszych dzieci (tj. po ukończeniu 7 r.ż.) plastyka wędzidełka języka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.

Przecięcie wędzidełka języka

  • Decyzję o zabiegu podcięcia wędzidełka podejmuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem. Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka. Nieprzeprowadzenie zabiegu skutkuje wadami wymowy oraz zgryzu, natomiast w okresie niemowlęcym utrudnia ssanie, połykanie a na kolejnym etapie rozwoju dziecka utrudnia żucie.
  • Frenulotomię wykonuje się zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia oraz w przypadku cienkich, błoniastych wędzidełek. Jest to zabieg szybki i relatywnie prosty do przeprowadzenia.
  • U noworodków może być wykonany bez znieczulenia, niemowlęta znieczula się powierzchniowo żelem lub lekiem w spray’u, a u dzieci starszych łączy się znieczulenie powierzchniowe z nasiękowym.

Nie zwlekaj z leczeniem. Zadzwoń i umów wizytę: 22 690 06 35

Władysława Broniewskiego 3
01-785 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę

ul. Pory 78
02-757 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę

popup img

Serwis optimum.pl został przeniesiony
na stronę carolina.pl

carolina logo optimum logo

Automatycznie przeniesienie nastąpi za 10 sec. Przejdź na stronę carolina.pl