Leczenie zatok

Masz uczucie zatkanego nosa? Odczuwasz ból zatok, nasilający się w trakcie pochylania? Wydzielina spływa Ci po tylnej ścianie gardła? Objawy utrzymują się już trzy miesiące? To może być przewlekłe zapalenie zatok! Nieleczone – może być przyczyną różnych powikłań, dlatego warto udać się na konsultację lekarską do laryngologa!

Problemy z zatokami

Leczenie zatok uzależnione jest od przyczyny i nasilenia objawów. Zapalenie zatok, tak jak większość infekcji dróg oddechowych, może być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby i alergeny. Choć mogłoby się wydawać, że infekcyjne zapalenie zatok jest groźniejsze dla naszego organizmu, to jednak przewlekły stan zapalny, ze względu na czas trwania i możliwość nawracania oraz wystąpienia powikłań może wyrządzić więcej szkód.

Zapaleniu zatok towarzyszy wiele objawów. Ostre zapalenie zatok utrzymuje się do tygodnia, maksymalnie dwóch, natomiast przewlekły stan zapalny – powyżej trzech miesięcy (<12 tygodni).  Może towarzyszyć mu kaszel i ból gardła, ból głowy i zębów (zatok szczękowych), osłabienie, złe samopoczucie, swędzące, spuchnięte oczy, osłabienie lub całkowity brak węchu. W odróżnieniu od ostrego zapalenia zatok, przewlekłe zapalenie nie jest zaraźliwe ani nie występuje podwyższona temperatura ciała.

Nie zwlekaj z leczeniem i umów wizytę do specjalisty od zatok 22 25 00 503

Kompleksowa diagnostyka zatok

Gdy czas trwania objawów utrzymuje się powyżej 3 miesięcy lub następują nawroty dolegliwości mimo leczenia, laryngolog może zlecić badania diagnostyczne:

  • trójwymiarowa tomografia zatok 3D – jest to zaawansowane badanie obrazowe, które daje dokładny obraz struktury i stanu zatok. TK zatok umożliwia ocenę wszelkich nieprawidłowości, takich jak polipy, zrosty, obrzęk błony śluzowej i inne zmiany, które mogą wpływać na zatoki.
  • endoskopia nosa – polega na wprowadzeniu cienkiego endoskopu z kamerą do nosa pacjenta, co umożliwia dokładne badanie przewodów nosowych i zatok. Lekarz może przy tym pobrać próbki wydzieliny z zatok w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej.
  • testy alergiczne – gdy lekarz podejrzewa, że przewlekłe zapalenie zatok spowodowane jest alergią.

Kiedy wykonuję się operację zatok?

Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku przewlekłego lub stale powracającego zapalenia zatok, gdy inne metody leczenia (np. leczenie farmakologiczne antybiotykami lub kortykosteroidami) nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości nie ustąpiły. Do zabiegu kwalifikują się również pacjenci, u których zdiagnozowano polipy nosa czy krzywą przegrodę nosową. Wskazaniem do zabiegu są również przeciwwskazania do stosowania leczenia zachowawczego.

Problemy z zatokami? Wybierz życie bez bólu i swobodne oddychanie. Umów wizytę: 22 25 00 503

Chirurgiczne leczenie przewlekłego zapalenia zatok

  • Płukanie zatok czołowych lub szczękowych (Hydrodebrider) – innowacyjny system leczenia przewlekłego zapalenia zatok, który wykorzystuje ciśnieniową irygację zatok w celu usunięcia biofilmu bakteryjnego powodującego ciągłe infekcje zatok. Płukanie zatok przy pomocy Hydrodebridera może być elementem operacji endoskopowej zatok przynosowych, bądź samodzielnym zabiegiem wykonywanym u pacjentów wcześniej już zoperowanych.
  • Chirurgia endoskopowa zatok przynosowych (FEOZ) – polega na odblokowaniu zatok poprzez usunięcie niewielkich blaszek kostnych i zmienionej zapalnie błony śluzowej. Wszystko to odbywa się wewnątrz nosa za pomocą endoskopów i specjalnych narzędzi. Na twarzy nie ma żadnych cięć. Zabieg wykonuje się w przypadku przewlekłego zapalenia zatok i polipów
  • Septoplastyka – zabieg wykonuje się w przypadku, gdy deformacja przegrody nosowej może być jednym z czynników przyczyniających się do występowania przewlekłego zapalenia zatok.

Dlaczego warto wykonać zabieg w Szpitalu Optimum?

Chirurgia jednego dnia

Oferujemy pacjentom nowoczesne i małoinwazyjne leczenie, dzięki któremu do minimum zostaje skrócony czas gojenia tkanek. Pacjent po wykonaniu zabiegu i obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Szerokie grono doświadczonych specjalistów

Proponujemy kompleksowe leczenie laryngologiczne: konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, zabiegi i operacje dla dzieci, dorosłych i seniorów

Pozytywne opinie pacjentów

Codziennie spotykamy się z uznaniem naszych pacjentów, czego dowodem są wysokie oceny regularnie prowadzonych przez nas badań opinii. Obecnie aż 92% pacjentów poleciłoby lekarza z naszego szpitala swoim najbliższym (Badanie Satysfakcji Pacjentów, Q2 2023)

Sprawdź, jak dojechać do placówek Szpitala Optimum

Władysława Broniewskiego 3
01-785 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę

ul. Pory 78
02-757 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę