Chrapanie jest problemem, który może nie tylko zakłócać spokojny sen, ale także negatywnie wpływać na zdrowie i jakość życia. Jeśli masz ten problem, warto podjąć leczenie, aby się od niego uwolnić!
Chrapanie utrudnia sen nie tylko innym, ale również Tobie! Nierzadko chrapaniu towarzyszą obturacyjne bezdechy podczas snu. Osoby, zmagające się z tą dolegliwością są często niewyspane, zmęczone, mają problem z zaburzeniami pamięci i koncentracją – a to niekorzystnie wpływa na relacje partnerskie oraz wydajność. W ciągu dnia pacjenci uskarżają się również na problemy natury seksualnej – upośledzone libido i impotencję. Zaburzona jest higiena snu – osoby, które chrapią (tzw. „chrapacze”), odczuwają suchość w gardle i przełyku, wybudzają się z uczuciem braku tchu oraz cierpią na duszności.
Chrapanie jest wynikiem zaburzeń oddychania w trakcie snu i może być ono niebezpieczne dla naszego zdrowia. Polega ono na głośnym oddechu wywołanym drganiem tkanek miękkich mięśni gardła i podniebienia miękkiego (hałas wydobywający się z ust chrapiącego człowieka osiąga nawet 90 decybeli, co można porównać do głośności odkurzacza czy koszenia trawy).
Najczęstszymi przyczynami chrapania są wady anatomiczne, do których należą:
W Szpitalu Optimum leczenie chrapania odbywa się pod okiem otolaryngologów, którzy przeprowadzają z pacjentem wywiad i zlecają wykonanie badań, np. trójwymiarową tomografię zatok (3D) czy fiberoskopię – endoskopową ocenę górnych dróg oddechowych. Metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn chrapania.
W wielu przypadkach pomocna w leczeniu jest zmiana stylu życia. Osobom otyłym oraz z nadwagą zaleca się zmniejszenie masy ciała z pomocą diety i aktywności fizycznej. Pacjenci powinni unikać alkoholu, który obniża napięcie mięśni, powodując nasilenie chrapania. Warto także zadbać o odpowiednią higienę snu – warto spać na płaskiej poduszce oraz na boku lub brzuchu i regularnie wietrzyć sypialnie.
Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, pacjentom zalecany jest małoinwazyjny zabieg laryngologiczny.
Oferujemy pacjentom nowoczesne i małoinwazyjne leczenie, dzięki któremu zostaje do minimum skrócony czas gojenia tkanek. Pacjent po wykonaniu zabiegu i obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.