Zadbaj o zdrowy sen i uwolnij się od chrapania

Chrapanie jest problemem, który może nie tylko zakłócać spokojny sen, ale także negatywnie wpływać na zdrowie i jakość życia. Jeśli masz ten problem, warto podjąć leczenie, aby się od niego uwolnić!

Chrapanie utrudnia sen nie tylko innym, ale również Tobie! Nierzadko chrapaniu towarzyszą obturacyjne bezdechy podczas snu. Osoby, zmagające się z tą dolegliwością są często niewyspane, zmęczone, mają problem z zaburzeniami pamięci i koncentracją – a to niekorzystnie wpływa na relacje partnerskie oraz wydajność. W ciągu dnia pacjenci uskarżają się również na problemy natury seksualnej – upośledzone libido i impotencję. Zaburzona jest higiena snu – osoby, które chrapią (tzw. „chrapacze”), odczuwają suchość w gardle i przełyku, wybudzają się z uczuciem braku tchu oraz cierpią na duszności.

Chrapanie jest wynikiem zaburzeń oddychania w trakcie snu i może być ono niebezpieczne dla naszego zdrowia. Polega ono na głośnym oddechu wywołanym drganiem tkanek miękkich mięśni gardła i podniebienia miękkiego (hałas wydobywający się z ust chrapiącego człowieka osiąga nawet 90 decybeli, co można porównać do głośności odkurzacza czy koszenia trawy).

Najczęstszymi przyczynami chrapania są wady anatomiczne, do których należą:

 • skrzywiona przegroda nosa
 • przerośnięte migdałki podniebienne
 • przerośnięty języczek, wydłużony języczek podniebienny
 • polipy jamy nosowej
 • wiotkie mięśnie podniebienia
 • przerost małżowin nosowych

Dlaczego warto udać się do lekarza?

 • Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą – jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza.
 • Obturacyjny bezdech podczas snu (OBS), zwany bezdechem sennym, rozwija się wyłącznie u osób, które chrapią.
 • Chrapanie może przyczyniać się do nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet udaru mózgu czy zawału.
 • Chrapanie zaburza sen, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu.
 • Chrapanie może być uciążliwe dla Twojego partnera.

Jak leczymy chrapanie?

W Szpitalu Optimum leczenie chrapania odbywa się pod okiem otolaryngologów, którzy przeprowadzają z pacjentem wywiad i zlecają wykonanie badań, np. trójwymiarową tomografię zatok (3D) czy fiberoskopię – endoskopową ocenę górnych dróg oddechowych. Metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn chrapania.

W wielu przypadkach pomocna w leczeniu jest zmiana stylu życia. Osobom otyłym oraz z nadwagą zaleca się zmniejszenie masy ciała z pomocą diety i aktywności fizycznej. Pacjenci powinni unikać alkoholu, który obniża napięcie mięśni, powodując nasilenie chrapania. Warto także zadbać o odpowiednią higienę snu – warto spać na płaskiej poduszce oraz na boku lub brzuchu i regularnie wietrzyć sypialnie.

Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, pacjentom zalecany jest małoinwazyjny zabieg laryngologiczny.

Przykładowe zabiegi – leczenie chrapania

 • tonsillotomia – zabieg polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne.
 • septoplastyka – polega na wewnątrznosowej, chirurgicznej korekcie zdeformowanej części chrzęstnej i/lub kostnej przegrody nosowej. Zazwyczaj dostęp do struktur tworzących przegrodę nosa uzyskuje się z małego cięcia wykonanego wewnątrz jamy nosa, dlatego nie ma żadnych blizn na zewnątrz nosa. Zabieg jest precyzyjny, dzięki wykorzystaniu technik endoskopowych.
 • konchoplastyka (chirurgia małżowin nosowych) – polega na zmniejszeniu objętości małżowin nosowych. Obecnie powszechnie uznanymi sposobami leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą chirurgii radiofalowej, chirurgii laserowej oraz zastosowanie mikronoża obrotowego (tzw. shaver).
 • chirurgia endoskopowa zatok przynosowych (FEOZ) – to operacja wykonywana w celu leczenia chorób takich jak zapalenie zatok przynosowych i polipów nosa.
 • plastyka podniebienia miękkiego – operacja gardła ma na celu usztywnić tkanki miękkie gardła oraz zwiększyć przekrój dróg oddechowych na tym poziomie.

Dlaczego warto wykonać zabieg w Szpitalu Optimum?

Chirurgia jednego dnia

Oferujemy pacjentom nowoczesne i małoinwazyjne leczenie, dzięki któremu zostaje do minimum skrócony czas gojenia tkanek. Pacjent po wykonaniu zabiegu i obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.

Szerokie grono doświadczonych specjalistów

Proponujemy kompleksowe leczenie laryngologiczne: konsultacje specjalistyczne, diagnostykę, zabiegi i operacje dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Pozytywne opinie pacjentów

Codziennie spotykamy się z uznaniem naszych pacjentów, czego dowodem są wysokie oceny regularnie prowadzonych przez nas badań opinii. Obecnie aż 92% pacjentów poleciłoby lekarza z naszego szpitala swoim najbliższym (Badanie Satysfakcji Pacjentów, Q2 2023)

Nie zwlekaj z leczeniem. Zadzwoń i umów wizytę: 22 690 06 34

Władysława Broniewskiego 3
01-785 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę

ul. Pory 78
02-757 Warszawa, Polska

Wyznacz trasę