Schorzenia uszu
Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Każda z tych części odgrywa istotną rolę w prawidłowym słyszeniu. Dodatkowo ucho wewnętrzne zawiera elementy odpowiedzialne za równowagę. Małżowina uszna jako wyeksponowaną częścią ucha zewnętrznego ma ponadto wpływ na estetyczny wygląd twarzy.
Płukanie i czyszczenie uszu
Płukanie uszu oznacza przepłukanie przewodu słuchowego zewnętrznego (kanał doprowadzający dźwięki do błony bębenkowej) wodą o temperaturze ciała w celu usunięcia nadmiaru woskowiny, złuszczonego naskórka lub ciała obcego.
Woskowina jest wytwarzana przez gruczoły woskowinowe w ścianie przewodu słuchowego zewnętrznego. U niektórych osób występuje tendencja do nadmiernego wydzielania woskowiny, u innych czop woskowinowy może powstać w wyniku nieprawidłowego stosowania bawełnianych patyczków kosmetycznych. Czop woskowinowy może upośledzać słuch lub powodować podrażnienie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego i związanym z tym ból.
Oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego pod powiększeniem mikroskopu diagnostycznego.
Ze względu na niewielkie wymiary przewodu słuchowego zewnętrznego każda manipulacja w jego obrębie związana jest z ryzykiem uszkodzenia błony bębenkowej i łańcucha kosteczek słuchowych.
Leczenie schorzeń uszu
Nacięcie błony bębenkowej (paracenteza)
Drenaż wentylacyjny ucha środkowego
Nacięcie krwiaka małżowiny usznej
Chirurgiczne zaopatrzenie zmian pourazowych małżowiny usznej