Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Głowa i szyja > Diagnostyka > Diagnostyka endoskopowa górnych dróg oddechowych

Diagnostyka endoskopowa górnych dróg oddechowych

Endoskopy są układami optycznymi umożliwiającymi obejrzenie tych okolic ciała, które są niedostępne dla bezpośredniej oceny wzrokowej.


W przypadku górnych dróg oddechowych badanie endoskopowe jest szczególnie przydatną metodą w diagnostyce schorzeń nosa i zatok przynosowych, nosowej części gardła (nosogardło) oraz krtani i gardła dolnego. Układ optyczny może opierać się na układzie soczewek zamkniętych w sztywnej metalowej rurce (tzw. endoskop sztywny), lub wykorzystywać pęczek włókien światłowodowych, tworzących giętki przewód (tzw. endoskop giętki = fiberoskop). Średnica obu układów jest zbliżona i zwykle wynosi od 2,7 mm do 4 mm. Zaletą endoskopów sztywnych jest doskonała jakość obrazu, ich wadą brak możliwości dostosowywania się do naturalnych krzywizn w obrębie dróg oddechowych i związany z tym utrudniony dostęp do niektórych ich regionów. Endoskopy giętkie charakteryzują się nieznacznie gorszą jakością obrazu, ale z kolei zapewniają bezbolesne pokonywanie wszelkich krzywizn, dzięki czemu podczas jednego badania można obejrzeć każdy z elementów górnych dróg oddechowych od jam nosa, poprzez nosogardło i gardło środkowe, aż po krtań i gardło dolne (nasopharyngoskopia).

 

Fiberoskopia - jak wygląda badanie w klinice Optimum w Warszawie?

  1. Wskazania do badania:

Badanie nosogardła za pomocą fiberoskopu jest wskazane przede wszystkim u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek). Objawami przerostu są: niedrożność nosa, chrapanie, bezdechy w czasie snu, niedosłuch, mowa nosowa, uporczywe katary. U dorosłych endoskopia nosogardła jest niezbędnym elementem diagnostyki raka nosogardła, którego objawami mogą być: guz szyi, jednostronny niedosłuch, krwawienia z nosa, niedrożność nosa, ból ucha, podwójne widzenie.

Fiberoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana swoistą budową anatomiczną lub wygórowanym odruchem wymiotnym.

  1. Przygotowanie i przebieg badania:

Nasopharyngoskopia nie wymaga szczególnego przygotowywania ze strony pacjenta. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego. Badanie jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Niemniej jednak u dzieci oraz osób dorosłych z wygórowanym odruchem wymiotnym i szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła Lidokainą w spray’u.

Badanie przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć, bądź krótkich filmów w pamięci komputera oraz wydrukowanie zdjęć na kolorowej drukarce.

  1. Jakie informacje uzyskujemy dzięki badaniu?

Nasopharyngoskopia umożliwia obejrzenie wszystkich okolic górnych dróg oddechowych i szczegółową ocenę ewentualnych zmian w ich obrębie. Jest to badanie o wiele dokładniejsze od badania radiologicznego i pozwala na wyeliminowanie konieczności napromieniania pacjenta, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Dzięki połączeniu endoskopu z kamerą i komputerem uzyskany obraz można zapisać i wykorzystywać do komunikacji z pacjentem oraz w ocenie wyników leczenia.


Zachęcamy do skorzystania z badania fiberoskopem w Klinice Optimum w Warszawie - dzielnica Żoliborz.

 

 

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013