Endoskopy są układami optycznymi umożliwiającymi obejrzenie tych okolic ciała, które są niedostępne dla bezpośredniej oceny wzrokowej.
W przypadku górnych dróg oddechowych badanie endoskopowe jest szczególnie przydatną metodą w diagnostyce schorzeń nosa i zatok przynosowych, nosowej części gardła (nosogardło) oraz krtani i gardła dolnego. Układ optyczny może opierać się na układzie soczewek zamkniętych w sztywnej metalowej rurce (tzw. endoskop sztywny), lub wykorzystywać pęczek włókien światłowodowych, tworzących giętki przewód (tzw. endoskop giętki = fiberoskop). Średnica obu układów jest zbliżona i zwykle wynosi od 2,7 mm do 4 mm. Zaletą endoskopów sztywnych jest doskonała jakość obrazu, ich wadą brak możliwości dostosowywania się do naturalnych krzywizn w obrębie dróg oddechowych i związany z tym utrudniony dostęp do niektórych ich regionów. Endoskopy giętkie charakteryzują się nieznacznie gorszą jakością obrazu, ale z kolei zapewniają bezbolesne pokonywanie wszelkich krzywizn, dzięki czemu podczas jednego badania można obejrzeć każdy z elementów górnych dróg oddechowych od jam nosa, poprzez nosogardło i gardło środkowe, aż po krtań i gardło dolne (nasopharyngoskopia).
Badanie nosogardła za pomocą fiberoskopu jest wskazane przede wszystkim u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego (tzw. trzeci migdałek). Objawami przerostu są: niedrożność nosa, chrapanie, bezdechy w czasie snu, niedosłuch, mowa nosowa, uporczywe katary. U dorosłych endoskopia nosogardła jest niezbędnym elementem diagnostyki raka nosogardła, którego objawami mogą być: guz szyi, jednostronny niedosłuch, krwawienia z nosa, niedrożność nosa, ból ucha, podwójne widzenie.
Fiberoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana swoistą budową anatomiczną lub wygórowanym odruchem wymiotnym.
Nasopharyngoskopia nie wymaga szczególnego przygotowywania ze strony pacjenta. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela laryngologicznego. Badanie jest bezbolesne i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Niemniej jednak u dzieci oraz osób dorosłych z wygórowanym odruchem wymiotnym i szczególnie wrażliwych można znieczulić powierzchownie błonę śluzową nosa i gardła Lidokainą w spray’u.
Badanie przeprowadzane jest przez specjalistę z zakresu otorynolaryngologii i zazwyczaj trwa kilka minut. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć, bądź krótkich filmów w pamięci komputera oraz wydrukowanie zdjęć na kolorowej drukarce.
Nasopharyngoskopia umożliwia obejrzenie wszystkich okolic górnych dróg oddechowych i szczegółową ocenę ewentualnych zmian w ich obrębie. Jest to badanie o wiele dokładniejsze od badania radiologicznego i pozwala na wyeliminowanie konieczności napromieniania pacjenta, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Dzięki połączeniu endoskopu z kamerą i komputerem uzyskany obraz można zapisać i wykorzystywać do komunikacji z pacjentem oraz w ocenie wyników leczenia.
Zachęcamy do skorzystania z badania fiberoskopem w Klinice Optimum w Warszawie – dzielnica Żoliborz.