22 sierpnia 2022
#Aktualności

Shaver

Precyzyjne i nowoczesne urządzenie przeznaczone do usuwania polipów zatok przynosowych i nosa.

Polip błony śluzowej nosa (z łac. polypus nasi) występuje, zazwyczaj mnogo, w błonie śluzowej komórek sitowych oraz środkowego przewodu nosa, jak również w miejscu ujść zatok. Polipy są częstą składową przewlekłych zapaleń, zwłaszcza alergicznych.

Powszechnie stosowaną metodą usunięcia rozrośniętych polipów jest tzw. czynnościowa endoskopowa operacja zatok przynosowych (z ang. functional endoscopic sinus surgery, FESS), przeprowadzana zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Jej nowoczesną odmianą jest użycie tzw. shavera, czyli urządzenia pozwalającego w szybki i praktycznie bezbolesny sposób usunąć polipy z wnętrza jam nosa, przywrócić jego drożność i prawidłowy tor oddychania.

Shaver wyposażony jest w końcówkę ssącą z obrotowym nożem o średnicy 2,5-3,5 mm. Za jej pomocą polip wsysany jest do wnętrza kanału ssaka, a następnie zmieniona chorobowo tkanka jest wycinana przez rotujące ostrze. Technika ta pozwala na minimalizację uszkodzenia tkanek sąsiadujących, zmniejszenie krwawienia podczas operacji oraz stwarza możliwość stałej obserwacji pola operacyjnego. Stwarza także lepsze warunki do gojenia tkanek z zachowaniem funkcji fizjologicznych, co zdecydowanie skraca czas hospitalizacji po zabiegu.