22 sierpnia 2022
#Media o nas

Schorzenia głosu – co je powoduje?

Schorzenia narządu głosu to najczęściej występujące choroby zawodowe w Polsce. Chorują głównie nauczyciele, ale problem ten dotyczy również, lektorów, aktorów czy pracowników infolinii. Jak zapobiegać schorzeniom narządów głosowych i jak powinna wyglądać ich rehabilitacja mówiły w audycji Na Zdrowie dr Marta Grotthuss (foniatra, laryngolog, audiolog) i Maja Wojnarowicz (neurologopeda i terapeutka głosu).

Zdaniem dr Marty Grothuss zaburzenia emisji głosu mają wiele przyczyn. – Przyczyny problemów z głosem mogą być wynikiem choroby krtani, układu oddechowego. Mogą też być związane z zaburzeniami w zakresie emocji – w napięciach i depresjach. Na występowanie chorób układu głosowego wpływa nadmierny wysiłek głosowy lub wysiłek osoby, która jest nieprzygotowana do pracy głosem. To prowadzi do zaburzeń pracy krtani i wtórnie do zmian organicznej. Osoby, które myślą nad pracą głosem powinny być przygotowane i mieć świadomość higieny i emisji głosu – mówiła foniatra.

Według Mai Wojnarowicz największym problemem w pracy z głosem jest odkręcanie złych nawyków a nie uczenie się. – Za głos odpowiadają mięśnie, które muszą się nauczyć odpowiedniej pracy. Czasami należy je podprowadzić do tego. Jeżeli nie ma wsparcia fizycznego i człowiek nie poczuje jak głos powinien rezonować i jak oddech powinien wyglądać, to ucząc się tylko z poradników pracy nad głosem może sobie zrobić krzywdę. Jeśli głos wymaga rehabilitacji, to już jest dysfunkcja – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Audycja audio dostępna jest na stronie Polskiego Radia. Kliknij tutaj.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
Polskie Radio 24