Ostre zapalenie zatok przynosowych jest jedną z dziesięciu najczęściej diagnozowanych obecnie chorób i zajmuje piąte miejsce wśród przyczyn przepisywania antybiotyków przez lekarzy rodzinnych. Szacuje się, że co drugi Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok przynosowych, a na przewlekłą postać tej choroby cierpi ok. 15 proc. populacji.
O tym jak diagnozować i leczyć ostre lub przewlekłe zapalenie zatok, a także o innowacyjnych metodach operacyjnego leczenia przewlekłego zapalenia zatok z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, opowie ekspert Kliniki Optimum – dr Norbert Górski.
Konsekwencją nieleczonego lub źle leczonego przewlekłego zapalenia zatok może być nie tylko dyskomfort czy problemy ze snem, ale także groźne powikłania. Jednym z najczęstszych są torbiele i polipy, które jeszcze bardziej zmniejszają drożność zatok oraz astma lub zapalenie oskrzeli. Jednak najgroźniejsze dla zdrowia i życia są powikłania wewnątrzczaszkowe, takie jak zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, ropień nad i podoponowy, ropień twardówkowy, ropień mózgu oraz powikłania w obrębie oczodołu: obrzęk zapalny powiek, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień oczodołu. Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, którego nie można lekceważyć.
Wszystkich, których kiedykolwiek dotyczył lub nadal dotyczy ten problem, zapraszamy przed ekrany telewizorów, w najbliższą sobotę 24 marca o godz. 18:00 na program Ewy Drzyzgi „36,6 °C” w TVN.