22 sierpnia 2022
#Aktualności

Nasz ekspert - otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi - Norbert Górski w programie Ewy Drzyzgi „36,6 °C” przedstawia innowacyjne metody leczenia przewlekłego zapalenia zatok

Wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć odcinka poświęconego problemowi zatok w programie Ewy Drzyzgi „36,6 °C”, zapraszamy do obejrzenia.

Ostre zapalenie zatok przynosowych jest jedną z dziesięciu najczęściej diagnozowanych obecnie chorób i zajmuje piąte miejsce wśród przyczyn przepisywania antybiotyków przez lekarzy rodzinnych. Szacuje się że co drugi polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok przynosowych, a na przewlekłą postać tej choroby cierpi około 15 procent populacji.

Konsekwencją nieleczonego lub źle leczonego przewlekłego zapalenia zatok może być nie tylko dyskomfort czy problemy ze snem, ale także groźne powikłania. Jednym z najczęstszych są torbiele i polipy, które jeszcze bardziej zmniejszają drożność zatok oraz astma lub zapalenie oskrzeli. Jednak najgroźniejsze dla zdrowia i życia są powikłania wewnątrzczaszkowe, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień nad i podoponowy, ropień twardówkowy, ropień mózgu oraz powikłania w obrębie oczodołu: obrzęk zapalny powiek, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropień oczodołu. Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, którego nie można lekceważyć.

Wszystkich, których kiedykolwiek dotyczył lub nadal dotyczy ten problem, zapraszamy do obejrzenia materiału.

https://player.pl/programy-online/366-odcinki,5136/odcinek-5,S03E05,95186