22 sierpnia 2022
#Aktualności

Laserowe rozbijanie kamieni śliniankowych (litotrypsja laserowa)

Od czerwca 2016 roku w Klinice Optimum wykonuje się endoskopowe usuwanie kamieni śliniankowych z zastosowaniem lasera holmowego. Jest to kolejna nowatorska metoda leczenia schorzeń gruczołów ślinowych wdrożona przez zespół Kliniki.

Wprowadzenie techniki laserowej do endoskopowych operacji ślinianek (tzw. sialoendoskopii) pozwala na usuwanie kamieni śliniankowych, których ze względu na położenie lub wielkość nie można było do tej pory usunąć, albo których usunięcie wymagało wykonania cięć zewnętrznych.

Zabieg wykonywany jest przez naturalne ujście ślinianki w jamie ustnej. Do wnętrza przewodu wprowadzana jest miniaturowy endoskop (śr. 1,1mm lub 1,6mm), który pozwala na zlokalizowanie kamienia ślinianki. Następnie przez kanał roboczy endoskopu wprowadzany jest światłowód, przewodzący energię laserową, którą rozkruszamy kamień. Drobne fragmenty kamienia usuwane są przy pomocy mikrokleszczyków lub koszyków endoskopowych przez naturalne ujście ślinianki, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek cięć.

Sialoendoskop

Laser holmowy