7 sierpnia 2023
#Aktualności

Krzywa przegroda nosowa - na czym polega zabieg septoplastyki?

Operacja skrzywionej przegrody nosa, zwana również septoplastyką, polega na chirurgicznym prostowaniu krzywizny przegrody nosa.

  • Septoplastyka to operacja na wewnątrznosowej przegrodzie oddzielającej obie jamy nosa i utworzonej z chrząstki (część przednia) i kości (część tylna)
  • Septoplastyka polega na wewnątrznosowej, chirurgicznej korekcie zdeformowanej części chrzęstnej i/lub kostnej przegrody nosowej. Zazwyczaj dostęp do struktur tworzących przegrodę nosa uzyskuje się z małego cięcia wykonanego wewnątrz jamy nosa i dlatego nie ma żadnych blizn na zewnątrz nosa. Zabieg jest bardzo precyzyjny, dzięki wykorzystaniu technik endoskopowych.
  • Zabieg septoplastyki jest najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (w wybranych przypadkach można przeprowadzić go w znieczuleniu miejscowym) i trwa około 1 godziny.
  • Zazwyczaj septoplastyka jest wykonywana w trybie jednodniowym (przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala odbywają się tego samego dnia). Jeżeli podczas operacji został założony opatrunek wewnątrznosowy (tzw. tamponada), wówczas zostaje on usunięty następnego dnia (w wyjątkowych sytuacjach po 2 dniach).

Zobaczcie najnowszy film z serii #SzpitaleLUXMED, w którym wystąpiła dr n. med. Emilia Karchier, otolaryngolog z naszego szpitala: