23 sierpnia 2022
#Blog

Kiedy chrapanie jest poważnym problemem?

Prawie każdemu z nas zdarzyło się chrapać podczas snu. Wystarczy więcej wypitego alkoholu, duże zmęczenie czy przeziębienie. Są jednak osoby, dla których to chroniczny problem. Jeśli powtarza się notorycznie, przestaje być wyłącznie dźwiękowym koszmarem jednej nocy, a może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Staje się też dolegliwością, z powodu której cierpi osoba, z którą dzielimy sypialnię.

Problemy z chrapaniem – jak sobie z nimi radzić?

Chrapanie to odgłos towarzyszący niekiedy oddychaniu w trakcie snu. Jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Przewlekle chrapią osoby z nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych, takimi jak skrzywiona przegroda nosowa, powiększone migdałki czy przerośnięty języczek. To problem, który dotyka częściej osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze oraz kobiety po menopauzie.
Zastanawiasz się jak leczyć chrapanie? Jeśli chrapaniu towarzyszą takie symptomy jak przerwy w oddychaniu, uczucie senności w ciągu dnia, trudności z koncentracją, poranne bóle głowy, bóle gardła po przebudzeniu, bóle klatki piersiowej w nocy czy nocne duszenie się, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem laryngologiem w kierunku ewentualnego zdiagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego. To choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania, czyli bezdechów, lub jego znacznego spłycenia, tzw. hipowentylacji – wyjaśnia dr Paweł Szwedowicz z Kliniki Głowy i Szyi OPTIMUM. Powtarzające się od kilku do kilkunastu razy w ciągu godziny snu bezdechy powodują właśnie takie efekty uboczne, jak wymienione wyżej.
Obturacyjny bezdech senny zwiększa ryzyko wystąpienia wylewu czy chorób serca. Brak odpowiedniej jakości snu może też prowadzić do wypadków motoryzacyjnych z powodu obniżonej koncentracji i uczucia ospałości w ciągu dnia. O tym ostatnim problemie mówiło się ostatnio szczególnie głośno.
Pomijając dewastujące skutki zdrowotne, problemy z chrapaniem mogą mieć również negatywny wpływ na relacje z bliskimi. Wydobywające się z ust śpiącego dźwięki osiągają głośność nawet do 90 decybeli. Taki hałas wytwarza np. pracująca kosiarka do trawy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, takie natężenie dźwięku jesteśmy w stanie wytrzymać – bez uszczerbku na zdrowiu (i nerwach) – przez około dwie i pół godziny. A przecież chrapiąca osoba robi to znacznie dłużej.
Szacuje się, że obturacyjny bezdech senny występuje u około 4-10 procent mężczyzn i 2-4 procent kobiet. Bardzo często to partnerzy motywują chrapiące przewlekle osoby do wizyty u specjalisty. Jak wygląda diagnoza?
Najdokładniejszym badaniem snu jest polisomnografia. Takie badanie trwa całą noc, a pacjentowi mierzy się:
  • tętno (EKG);
  • zawartość tlenu we krwi (zwykle za pomocą zakładanego na palec klipsa);
  • przepływ powietrza przez nos i usta (zmiany temperatury i ciśnienia wywołane przez wydychane powietrze wykrywają specjalne czujniki);
  • chrapanie (z użyciem mikrofonu);
  • ruchy kończyn,
  • Wykonywane są też pomiary EEG i EOG, pozwalające na sprawdzenie, czy pacjent śpi i w jakiej fazie snu się znajduje.

Jak leczyć przewlekłe chrapanie?

W zależności od przyczyny chrapania, w jego leczeniu wykorzystuje się różne metody. Jedną z nich jest plastyka podniebienia miękkiego. Stosuje się tu, np. chirurgię radiową, w wyniku której dochodzi do jego usztywnienia i w efekcie – do redukcji chrapania. Możliwa jest też terapia laserowa, która umożliwia mało inwazyjne zmniejszenie nadmiaru błony śluzowej w okolicy podniebienia. Sprawdź też przyczyny chrapania u dziecka.
Jeśli za występujące notorycznie chrapanie odpowiedzialne są migdałki podniebienne, a  metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zaleca się zabieg chirurgiczny. Może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym, jest w pełni bezpieczny. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.
Kolejnym sposobem leczenia chrapania są zabiegi poprawiające drożność nosa. Tu również zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym i trwa tylko godzinę.
Chrapanie jest dolegliwością, której pacjenci często sami u siebie nie słyszą i nie czują. Według danych CBOS, Świadoma swojego częstego chrapania jest prawie jedna trzecia mężczyzn (30%) i tylko 17% kobiet. Dlatego tak ważne jest, by do konsultacji ze specjalistą zmotywowali ich bliscy. Robiąc to, mogą ocalić zdrowie swojego członka rodziny, ale też własne, bo jeśli problem zostanie zażegnany, komfort ich snu (a przez to i ogólnego samopoczucia) też znacząco się poprawi. Sprawdź też jedną z naszych usług – leczenie chrapania Warszawa.