23 sierpnia 2022
#Blog

Jakie słuchawki do uszu wybierać, żeby nie uszkodzić słuchu?

Ryzyko utraty słuchu a słuchawki do uszu

Utrata słuchu spowodowana hałasem zawsze stanowiła ryzyko podczas użycia głośnych elektronarzędzi, przy wykonywaniu niektórych zawodów czy podczas koncertów lub wydarzeń sportowych. Obecnie wśród jej przyczyn wymienia się również korzystanie ze słuchawek. Nawet używanie ich przy umiarkowanym poziomie głośności może z czasem uszkodzić słuch. Głośniejsze dźwięki powodują dysfunkcje narządu znacznie szybciej niż ciche, jednak czas trwania ekspozycji jest tak samo ważny jak głośność.

Wiele czynników wpływa na ryzyko utraty słuchu podczas używania słuchawek. Eksperci twierdzą, że oprócz ograniczenia czasu użytkowania i zmniejszenia głośności, wybór modelu może mieć znaczenie. Niezależnie od indywidualnych preferencji, warto również zastanowić się, w jaki sposób mogą one wpływać na słuch. Planując zakup słuchawek warto zadbać o komfort ich noszenia, upewniając się, że są wygodne i dopasowane do ucha. Istotna jest również jakość dźwięku, dzięki czemu nasze odczucia odsłuchowe będą nie tylko lepsze, ale również nie będzie potrzeby pogłaśniania, aby usłyszeć szczegóły. Wybór odpowiednich słuchawek powinien także odpowiadać ich przeznaczeniu. Inne sprawdzą się podczas uprawiania sportu lub słuchania muzyki, a także w cichym pomieszczeniu czy hałaśliwym miejscu.

Jakie słuchawki douszne wybrać spośród modeli dostępnych w sklepach?

Słuchawki są dostępne w wielu różnych wersjach. Każdy typ ma swoje zalety i wady, które wpływają na to, jak dobrze będą się one sprawdzać w określonych warunkach. Rodzaj słuchawek, który będzie najlepszy, zależy zarówno od preferencji, jak i nawyków słuchania. Różne typy słuchawek są porównywane pod względem wygody, przenośności, redukcji hałasu, wycieku dźwięku i jego jakości. Ze względu na model możemy podzielić je na:

  • Słuchawki wokółuszne – są dość duże, obejmują przestrzeń wokół całego ucha. Mogą mieć konstrukcję otwartą (zapewniającą dobrą cyrkulację powietrza, a także umożliwiającą mieszanie hałasu zewnętrznego z dźwiękiem wydobywającym się z słuchawek; najlepiej odwzorowują dźwięki wysokie) lub zamkniętą (dzięki szczelnej obudowie, prawie całkowicie eliminują hałas dochodzący z otoczenia przy jednoczesnym, najlepszym odwzorowaniu dźwięków niskich). Oprócz powyższych wyróżnia się również konstrukcje półotwarte. Zapewniają wentylację ucha i jednocześnie izolują od hałasu dochodzącego z zewnątrz (choć w mniejszym stopniu niż słuchawki zamknięte) próbując optymalnie odwzorować dźwięki wysokie, średnie i niskie;
  • Słuchawki nauszne – spoczywają bezpośrednio na małżowinie usznej (a nie wokół niej, jak przy wyżej opisanym modelu). Są kompaktowe, mają mniejsze poduszki i są lżejsze od słuchawek wokółusznych, Jednak większość modeli zapewnia mniejszy komfort noszenia (uciska uszy). Dostępne w konstrukcji otwartej, półotwartej i zamkniętej;
  • Słuchawki douszne – niewielkich rozmiarów słuchawki, umieszczane w małżowinie usznej. Pozwalają na przenikanie do uszu większego hałasu z zewnątrz, co pozwala zachować bezpieczeństwo na przykład w przypadku osób uczestniczących w ruchu drogowym, kiedy istotne jest słyszenie sygnałów ostrzegawczych. Uważa się, że są one odrobinę mniej szkodliwe dla słuchu niż dokanałowe;
  • Słuchawki dokanałowe – umieszczane bezpośrednio w kanale słuchowym, mają w większości konstrukcje zamkniętą i zapewniają lepszą izolację od dźwięków otoczenia niż douszne. Mogą być niebezpieczne dla biegaczy lub rowerzystów, którzy powinni być świadomi dźwięków z zewnątrz, takich jak klaksony samochodowe lub ruch uliczny.

Czy słuchawki douszne są bezpieczne?

Chociaż konstrukcja słuchawek wpływa na niektóre aspekty dźwięku, nie ma silnej korelacji. Jakość dźwięku będzie bardziej zależeć od wybranych słuchawek niż od rodzaju, dlatego też warto rozważyć zakup urządzenia wysokiej klasy, aby zapewnić sobie bezpieczne korzystanie ze słuchawek. Większość z nich została poddana rygorystycznym testom i jest zgodna z surowymi przepisami i standardami, co nie zawsze jest spełnione w przypadku tańszych marek. Innym problemem związanym z tańszymi słuchawkami jest to, że aby usłyszeć najdrobniejsze szczegóły dźwięku, konieczne jest zwiększenie głośności, co może ostatecznie doprowadzić do utraty słuchu wywołanej hałasem.

Jak bezpiecznie korzystać ze słuchawek do uszu?

Niezależnie od rodzaju używanych słuchawek, ważne jest, aby podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia słuchu związanego z ich korzystaniem. Przy słuchaniu muzyki w cichym otoczeniu, styl słuchawek może nie mieć tak dużego znaczenia, jednak przebywając w głośnym miejscu, słuchawki z redukcją szumów, które zmniejszają hałas z zewnątrz, pozwalając cieszyć się muzyką lub filmami przy niższym poziomie głośności bez rozpraszania uwagi, będą najbezpieczniejsze. Kolejną z największych zmian, jakie warto wprowadzić w celu ochrony słuchu, jest zmniejszenie głośności w urządzeniach. Uszkodzenie słuchu przez słuchawki jest spowodowane przede wszystkim narażeniem na bardzo głośny hałas. Ponadto, należy zauważyć, że wraz z odległością zmniejszają się decybele – im bliżej źródła dźwięku, tym głośniej. Z tego powodu wielu audiologów i otolaryngologów zaleca słuchawki nauszne zamiast modeli dousznych. Dodatkowa odległość między głośnikami a błoną bębenkową może znacznie zmniejszyć głośność dźwięku i zapobiec uszkodzeniu słuchu. Zawsze należy korzystać z obu słuchawek, zapewniając uszom większe poczucie głośności. Oprócz zmniejszania głośności należy także chronić uszy, skracając czas słuchania. Mając na uwadze bezpieczne korzystanie ze słuchawek, należy zrezygnować z słuchawek podczas angażowania się w aktywność, w której trzeba słyszeć sygnały ostrzegawcze wokół siebie, jak na przykład podczas biegania, jazdy samochodem lub na rowerze.

Chociaż słuchawki mogą powodować uszkodzenie słuchu, można zmniejszyć ryzyko jego utraty dobierając odpowiedni model i przestrzegając zasad użytkowania. W przypadku wystąpienia problemów ze słuchem, zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką, gdzie przeprowadzimy profesjonalne badanie słuchu.