22 sierpnia 2022
#Media o nas

Jak sobie radzić z chorymi migdałkami?

Na to i inne pytania odpowiedzą nasi dzisiejsze goście. O chorobach migdałków mówili w audycji Na Zdrowie otolaryngolodzy i chirurdzy głowy i szyi – dr. n. med. Paweł Szwedowicz i dr. n. med. Norbert Górski.

Jak podkreślał dr Paweł Szwedowicz, migdałki stanowią element tkanki chłonnej. – Tkanka chłonna to element naszego układu odpornościowego. W niej znajdują się komórki, które odpowiedzialne są za walkę z różnymi patogenami. Najważniejszą role odgrywają w dzieciństwie. Walczą z infekcjami i stanowią miejsce, w którym dochodzi do pierwszych kontaktów z patogenami oraz alergenami. Problemem może być fakt, że niektóre osoby mają tendencję do przerostu tkanki chłonnej – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem dra Norberta Górskiego choroby migdałków są częstsze u dzieci. – Dolegliwości migdałkowe zdarzają się u młodych pacjentów dużo częściej niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ u młodych osób układ migdałków jest inaczej skonstruowany niż u dorosłych. Przerost migdałków dla młodego człowieka, który ma mniejszą twarzoczaszkę ma większe znaczenie niż u dorosłego. To może powodować wiele dolegliwości – od kataru, po chrapanie, trudności w oddychaniu podczas snu lub oddychaniu.

https://www.polskieradio.pl/130/6080/Artykul/2015317,Jak-sobie-radzic-z-chorymi-migdalkami