23 sierpnia 2022
#Blog

Jak przygotować się do badania USG tarczycy?

Tarczyca, jest jednym z gruczołów wydzielania wewnętrznego, które wytwarzają i wydzielają hormony do krwiobiegu. Najważniejsze hormony wydzielane przez tarczycę to tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina, które regulują przemianę materii, wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforanową, czynność serca, a także na ogólne samopoczucie i wygląd. Tarczyca leży z przodu szyi, tuż pod krtanią i swoim kształtem przypomina motyla, składa się z dwóch płatów – prawego i lewego połączonych cieśnią (węziną).

W obrazowaniu ultradźwiękowym, zwanym również skanowaniem ultradźwiękowym lub ultrasonograficznym, wykorzystuje się mały przetwornik (sondę) i żel ultradźwiękowy umieszczony bezpośrednio na skórze. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są przesyłane z sondy przez żel do ciała. Przetwornik zbiera echa fal odbitych od tkanek, a komputer na podstawie uzyskanych danych tworzy na ich podstawie obrazy.

Badanie USG jest bezbolesne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego (stosowanego m.in. w badaniach rentgenowskich), w związku z czym nie jest obciążające dla pacjentów.

Prawidłowy gruczoł tarczowy w badaniu USG powinien być jednorodny w całej objętości. Do jednych z częściej wykrywanych zmian w tarczycy zalicza się guzki. Większe można wyczuć w badaniu fizykalnym, mniejsze są wykrywalne dopiero podczas badania ultrasonograficznego (USG). Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jedynie niewielki odsetek stanowią guzki, które są nowotworami złośliwymi.

USG tarczycy pozwala na:

  • Określenie wielkości i objętości gruczołu;
  • Ocenę miąższu (jednorodność, echogeniczność);
  • Wykrycie zmian ogniskowych i guzków i ich kwalifikację do ewentualnej biopsji. Badanie ultrasonograficzne nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana jest złośliwa, jednak pewne cechy takie jak: nieregularny kształt, nierówne granice, mikrozwapnienia, wzmożone przepływy w guzach pozwalają na kwalifikację wybranych zmian do dalszej diagnostyki, m.in. biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej pod kontrolą USG (BACC);
  • Wykrycie dodatkowych guzków u pacjentów z jednym lub więcej guzkami wyczuwalnymi podczas badania fizykalnego;
  • Ocenę dynamiki wzrostu zmian w tarczycy;
  • Ocenę po przebytych zabiegach operacyjnych.

Jak przygotować się do badania USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne i łatwo tolerowane przez większość pacjentów. Procedura nie wymaga specjalnego przygotowania. Do badania USG należy założyć wygodne, luźne ubranie, najlepiej z szerokim dekoltem lub rozpinaną koszulę. Przed badaniem konieczne jest usunięcie biżuterii i innych akcesoriów blokujących dostęp do szyi. Zawsze należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy a także, jeśli były wykonywane, wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH. Żadne inne przygotowanie nie jest wymagane.

Z uwagi, że badania ultrasonograficzne są bardzo wrażliwe na ruch, w przypadku dzieci, aby uniknąć ich nadmiernej aktywności czy płaczu, przed badaniem warto wyjaśnić im przebieg badania. Czytanie książek, opowiadanie bajek, wyświetlanie bajek na telefonie komórkowym może pomóc odwrócić uwagę dziecka od badania i skrócić czas badania.

Jak długo trwa badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy zwykle trwa około 20 – 30 minut. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, czasami istnieje konieczność umieszczenia poduszki lub podkładki pod karkiem, aby odchylić głowę do tyłu i odsłonić szyję. Następnie na skórze umieszcza się niewielką ilość żelu, który umożliwia przeprowadzenie badania. Pacjent otrzymuje wynik bezpośrednio po zakończeniu badania. W celu pełnej interpretacji wyniku i ustalenia dalszego postępowania, należy ponownie udać się na wizytę do lekarza zlecającego badanie, który przeprowadził wywiad i badanie fizykalne oraz posiada dostęp do wyników badań laboratoryjnych i innych badań dodatkowych. Samo badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne, a po jego wykonaniu możliwy jest natychmiastowy powrót do wcześniej wykonywanych czynności.

Jeśli badanie USG ujawnia nieprawidłowości, lekarz może zlecić dodatkowe badania lub zaproponować termin badania kontrolnego. Jeśli badanie nie wykryje żadnych niepokojących zmian, najprawdopodobniej dodatkowa diagnostyka nie będzie wymagana. Jeśli w rodzinie występują choroby tarczycy, lekarz może zalecić częstsze wykonywanie ultrasonografii tarczycy w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowych zmian w gruczole.

Ultrasonografia jest szybkim i bezbolesnym badaniem, mogącym pomóc w wykryciu nieprawidłowości, w tym wczesnych stadiów nowotworów. Zapraszamy do naszej Kliniki wszystkie osoby, które chcą wykonać badanie USG tarczycy i ocenić swoją tarczycę lub osoby u których w rodzinie występowały choroby tarczycy, w celu rozpoczęcia profilaktycznej opieki ultrasonograficznej. W Klinice Optimum mamy zespół ekspertów, którzy są doskonale przeszkoleni w zakresie obrazowania ultrasonograficznego.