22 sierpnia 2022
#Aktualności

W czym może pomóc logopeda?

Do logopedy po trzydziestce

Przyzwyczailiśmy się do  myślenia, że logopeda pomaga jedynie dzieciom. Gdy maluch nie wymawia jakiejś głoski lub ma trudności z mówieniem, wtedy uznajemy, że trzeba udać się do logopedy. Owszem, ale nie tylko dzieci mają problemy z artykulacją i głosem! Coraz częściej także dorośli. Warto o tym rozmawiać, by uświadomić sobie wagę tego zjawiska.

Jak się okazuje w dzisiejszych czasach głos jest podstawowym narzędziem pracy w wielu zawodach. Ten trend cały czas się rozwija. Jeszcze na początku ubiegłego wieku większość czynności wykonywaliśmy w sposób  manualny. Jednak postęp technologii zmienił ten stan rzeczy. „Obecnie głos przejmuje prowadzenie, a komunikacja werbalna zdominowała nasze życie. Od tego w jaki sposób mówimy i jak się komunikujemy mogą zależeć nasze zarobki, relacje ze znajomymi i to jak jesteśmy postrzegani przez innych, a to przekłada się na naszą samoocenę i zadowolenie z życia” mówi logopeda Anna Cioch. Głosem w pracy operują nie tylko nauczyciele i wykładowcy. Potrzebny jest on także dziennikarzom, wokalistom, aktorom, pracownikom call-center, prawnikom, księżom, trenerom personalnym, lekarzom, terapeutom oraz wszystkim, którzy spotykają się w swojej pracy z drugim człowiekiem.

Terapia zamiast skalpela

Problemy z głosem prowadzą do frustracji i braku zadowolenia z wykonywanej pracy. Mogą też prowadzić do poważniejszych schorzeń krtani, dlatego też nie powinno się lekceważyć pierwszych niepokojących objawów, takich jak chrypka, ból w trakcie mówienia, suchość w gardle, szybka męczliwość głosu, czy pogorszenie jakości głosu. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza foniatry. Co ciekawe, wpływ na rozmaite zaburzenia głosu mają takie czynniki, jak: postawa ciała, dieta, umiejętność radzenia sobie ze stresem i emocjami.

„Do zadań logopedy należy przeprowadzenie dokładnego badania i indywidualne dobranie terapii. Jeśli zaburzenia mają poważniejszy charakter (guzki głosowe, porażenia krtani, niedomykalność fałdów głosowych), to wówczas idealnym rozwiązaniem jest ścisła współpraca logopedy/terapeuty głosu z  lekarzem laryngologiem lub foniatrą” zaznacza Anna Cioch.

Do podstawowych elementów terapii logopedycznej w przypadku pacjentów z zaburzeniami głosu należy: edukacja w zakresie higieny głosu, zwiększenie świadomości własnego ciała i rozluźnienie napięć w obrębie traktu głosowego (również dzięki terapii manualnej i metodzie Kinesio Taping), nauka prawidłowego oddechu, wzmocnienie głosu, dzięki ćwiczeniom poprawiającym rezonans piersiowy i głowowy oraz nauka prawidłowej artykulacji. Logopeda zwraca również uwagę na odpowiednie tempo mowy i intonację.

Profilaktyka lepsza niż leczenie

To prawda znana od dawna. Kto dba o higienę głosu, wychodzi na tym znakomicie. Po pierwsze należy unikać palenia papierosów i ograniczyć picie alkoholu. Po drugie, trzeba oszczędzać głos, a więc nie należy mówić na mrozie, w przeciągu, rozmawiać w miejscu, w którym panuje hałas i przekrzykiwać gromady głośno mówiących dzieci. Aby zwrócić na siebie uwagę, wystarczy klasnąć, tupnąć lub wykorzystać do tego celu dzwonek czy uderzenie ręką w stół. Przed rozpoczęciem prelekcji lepiej jest napić się wody lub przełknąć ślinę niż odchrząkiwać, aby nie podrażniać fałdów głosowych. Suche powietrze jest wrogiem prawidłowo funkcjonującego gardła, dlatego warto pić dużo wody niegazowanej, zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza i robić inhalacje. Można również pić siemię lniane, które doskonale nawilża błonę śluzową gardła i krtani. Ponadto wspiera zdrowie układu pokarmowego i jest bardzo korzystne dla pacjentów zmagających się z refluksem. Higiena głosu obejmuje też pełen relaks. Jeśli czeka cię dłuższa przemowa, ciało powinno być rozluźnione i wypoczęte.

Brak dbałości o głos  prowadzi do zaburzeń głosu i powstawania chorób zawodowych. Zdarzyło ci się „stracić głos” na kilka dni? Nie wyobrażasz sobie swojej pracy bez tego podstawowego narzędzia komunikacji? A może chcesz poprawić swoją dykcję? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to poszukaj pomocy u logopedy i dowiedz się, jakie są sposoby zapobiegania i pielęgnacji, tego co nam w życiu niezbędne – własnego głosu.

popup img

Serwis optimum.pl został przeniesiony
na stronę carolina.pl

carolina logo optimum logo

Automatycznie przeniesienie nastąpi za 10 sec. Przejdź na stronę carolina.pl