Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie zachowawcze i minimalnie inwazyjne > Usuwanie znamion skórnych

Usuwanie znamion skórnych

Usuwanie zmian skórnych Warszawa

Do usuwania znamion na skórze najczęściej wykorzystuje się chirurgiczne usunięcie zmiany, w niektórych przypadkach wykorzystuje się leczenie laserowe bądź elekrokoagulacje. Leczenie chirurgiczne najczęściej polega na wycięciu wrzecionowatym zmiany skierowanym wzdłuż tzw. linii Langera, z marginesem około 1 mm i z pełną grubością skóry, a następnie na zeszyciu ubytku. Postępowanie takie jest konieczne, jeśli znamiona położone są głębiej, np. znamiona błękitne czy owłosione (głęboko położone mieszki włosowe mogące zawierać melanocyty).

Jeśli natomiast znamiona są zlokalizowane powierzchownie (do warstwy brodawkowatej skóry właściwej), można brać pod uwagę ich usunięcie styczne, bez pełnej grubości skóry, często także z uzupełniającą elektrodesykacją dna ubytku, z wygojeniem wtórnym przez naskórkowanie. Postępowanie takie umożliwia uzyskanie estetycznej, płaskiej blizny.

Dobór metody uzależniony jest charakteru zmiany, jej wielkości i lokalizacji. Podczas konsultacji chirurg dokonuje oceny znamion, zbiera wywiad, który często jest pomocny w określeniu rodzaju zmiany i podejmuje decyzję jaką metoda będzie najbardziej właściwa.

Usuwanie znamion nowotworowych skóry

Zmiany nowotworowe na skórze najczęściej usuwa się poprzez wycięcie chirurgiczne. Przed zabiegiem podczas konsultacji chirurg omawia z pacjentem szczegóły zabiegu. Większość zabiegów wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu chirurgicznym z reguły zakłada się szwy i opatrunek, które są zdejmowane po 5-14 dniach po zabiegu. Rutynowym postępowaniem pooperacyjnym jest ocena histologiczna wycinka zmiany usuniętej podczas zabiegu. Umożliwia to ocenę stopnia złośliwości zmienionej tkanki oraz wpływa na dalsze decyzje dotyczące leczenia. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku. Blizna początkowo będzie widoczna, ale po pewnym czasie zblednie i zmniejszy się. Ważne jest aby przez 6 miesięcy jej nie opalać. Niemożliwe jest wycinanie, usuwanie zmian i znamion skórnych bez pozostawienia śladu. Wielokrotnie jest to jednak bardzo mało widoczny ślad.

Rekonstrukacja ubytków poresekcyjnych

Ubytki poresekcyjne występują najczęściej po usunięciu zmian skórnych nowotoworowych. Rekonstrukcja takich ubytków często polega na przeszczepianiu tkanek z innego miejsca w taki sposób, aby zachować prawidłową konstrukcję miejsca po usunięciu zmiany chorobowej. Ubytki poresekcyjne można odbudować poprzez przesunięcie i zszycie tkanek miękkich z sąsiedztwa w przypadku, gdy ubytki tkanek miękkich są nieznacznych rozmiarów. Wykorzystując uszypułowane płaty skórno-mięśniowe posiadające własne ukrwienie, gdy występują rozległe ubytki tkanek miękkich, wolnymi płatami skórno-mięśniowo-kostnymi, których naczynia zespala się mikrochirurgicznie z naczyniami twarzy okolicy rekonstruowanej. W przypadku rozległych ubytków tkanek miękkich i kości, epitezami czyli protezami odbudowującymi brakujące fragmenty tkanek mocowanych na implantach zębowych w przypadku ubytków poresekcyjne szczęki. Dobór metody rekonstrukcyjnej ustalany jest podczas konsultacji z chirurgiem, po wykonaniu wszystkich potrzebnych badań, które pozwalają ocenić rozległość ubytku i umożliwią wybór najkorzystniejszej metody.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

Chirurgiczne usuwanie znamion najczęściej polega na wycięciu wrzecionowatym zmiany skierowanym wzdłuż tzw. linii Langera, z marginesem około 1 mm i z pełną grubością skóry, a następnie na zeszyciu ubytku. Postępowanie takie jest konieczne, jeśli znamiona położone są głębiej, np. znamiona błękitne czy owłosione (głęboko położone mieszki włosowe mogące zawierać melanocyty). Jeśli natomiast znamiona są zlokalizowane powierzchownie (do warstwy brodawkowatej skóry właściwej), można brać pod uwagę ich usunięcie styczne, bez pełnej grubości skóry, często także z uzupełniającą elektrodesykacją dna ubytku, z wygojeniem wtórnym przez naskórkowanie. Postępowanie takie umożliwia uzyskanie estetycznej, płaskiej blizny. Dobór metody uzależniony jest charakteru zmiany, jej wielkości i lokalizacji. Podczas konsultacji chirurg dokonuje oceny znamion, zbiera wywiad, który często jest pomocny w określeniu rodzaju zmiany i podejmuje decyzję jaką metoda będzie najbardziej właściwa.

W naszej Klinice w Warszawie można skorzystać również z zabiegów usuwania migdałków oraz leczenia schorzeń uszu. Zapraszamy!

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013