Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie zachowawcze i minimalnie inwazyjne > Hydrodebrider

Hydrodebrider

Hydrodebrider - innowacyjna metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych


Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) jest chorobą nie tylko bardzo trudną do leczenia, lecz także wywierającą wpływ na społeczeństwo w odniesieniu do jakości życia i kosztów ekonomicznych. Przez ostatnie dwie dekady jesteśmy świadkami znacznych zmian w strategii leczenia PZZP zarówno zachowawczego (głównie farmakologicznego), jak i chirurgicznego. Ciągle jednak stwierdza się znaczną liczbę chorych cierpiących z tego powodu. Szczególnie trudni terapeutycznie są pacjenci z PZZP, u których mimo chirurgicznego otwarcia zatok i właściwej celowanej antybiotykoterapii występują oporne i nawracające, niepoddające się leczeniu infekcje. Wyniki wielu badań pokazują, iż choroba u dorosłych występuje 2-3 razy w roku, a u dzieci 6-8 razy. Nieskutecznie leczone zapalenie zatok, trwające powyżej 12 tygodni jest chorobą przewlekłą, której przyczyną są m. in. zakażenia bakteryjne. Wiele bakterii zasiedlających zatoki przynosowe może być oporna na antybiotykoterapię, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, objawiającego się m.in bólem w okolicy zatok, katarem, czy nawet kaszlem.

 

Przyczyną nieskuteczności antybiotykoterapii jest często produkcja przez mikroorganizmy zasiedlające zatoki biofilmu – warstwy ochronnej, która ogranicza wniknięcie i działanie antybiotyku. Najprawdopodobniej wewnątrz biofilmu antybiotyki mogą być dezaktywowane lub dochodzi do zmniejszenia ich skuteczności przez produkty przemiany materii drobnoustrojów budujących biofilm. Biofilmy bakteryjne są to zorganizowane skupiska bakterii przytwierdzone do powierzchni wewnętrznych organizmów żywych: błon śluzowych, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Biofilm jest samopowstającą społecznością wielokomórkową złożoną z drobnoustrojów. Komórki tworzące biofilm wytwarzają dość cienką polimeryczna macierz (ang. matrix) zawierającą polisacharydy, kwasy nukleinowe i białka. Macierz ma określoną strukturę i przylega do powierzchni struktur organicznych i nieorganicznych. Rola biofilmu bakteryjnego została dobrze udokumentowana w próchnicy i chorobach przyzębia, zakażeniach układu mięśniowo-szkieletowego, zapaleniach wsierdzia, mukowiscydozie  i innych chorobach. Wiele ostatnich badań wskazuje na obecność biofilmu u chorych  z opornym na leczenie zapaleniem zatok.  Długo trwające zapalenie w obrębie zatok predysponuje do częstych infekcji w innych części dróg oddechowych, takich jak gardło, krtań, oskrzela czy uszy.

hydrodebrider płukanie zatok

Płukanie zatok - jak wykonywany jest zabieg?

Hydrodebrider - ta, określana w medycynie „minimalnie inwazyjna procedura” jest wielkim postępem w terapii. Urządzenie posiada dwa rodzaje jednorazowych końcówek do płukania: pierwsza do zatok szczękowych, sitowych i klinowych oraz druga do zatok czołowych. Każda z dwóch rękojeści urządzenia gwarantuje obrotowe płukanie zatok o zasięgu 270 stopni roztworem soli fizjologicznej pod ciśnieniem 5 ml/s z jednoczasowym odsysaniem wypłukanych zmian pozapalnych zawierających także mikroorganizmy i ich materiały przemiany materii. System pomaga usunąć biofilmy bakteryjne, które sprzyjają nawrotom przewlekłego zapalenia zatok. Innowacyjna konstrukcja pozwala na usunięcie bakterii z miejsc anatomicznych, które tradycyjnie były trudne do osiągnięcia, takie jak przyśrodkowa ściana i dno zatok szczękowych. Metoda ta także umożliwia dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Mechanizm działania urządzenia przedstawia film:

 

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013