Chrapanie i bezdechy nocne leczenie
Plastyka podniebienia miękkiego z zastosowaniem termoablacji (chirurgia radiofalowa)
Plastyka podniebienia miękkiego z zastosowaniem termoablacji radiowej należy do zabiegów o niewielkiej inwazyjności, podczas którego stosuje się bipolarne elektrody za pomocą, których prowadzona jest korekcja podniebienia miękkiego i języczka. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji (około 70° - 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Wskazaniami do użycia metody Celon w laryngologii są: nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerost migdałków podniebiennych, przerost nasady języka, przerost małżowin nosowych. Zabieg wykonuje się po uprzednim miejscowym znieczuleniu podniebienia wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną elektrodę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu.W ciągu 2 do 3 dni pierwszych po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort w okolicy gardła, ale objawy nie są nasilone i ustępują wraz z procesem gojenia. Czasami wymagane jest powtórzenie zabiegu w celu uzyskania trwałego efektu.
Bezdechy nocne leczenie - zabieg techniką Pillars
Do najczęstszych przyczyn chrapania można zaliczyć zaburzenia w obrębie podniebienia miękkiego, którego wiotkość prowadzi do utrudniania przepływu powietrza podczas oddychania w trakcie snu powodując tzw. bezdechy nocne. Zabieg likwidujący chrapanie techniką Pillars polega na założeniu implantów Pillar, których zadaniem jest usztywnienie podniebienia miękkiego, aby drgania tkanki nie powodowały chrapania lub bezdechu śródsennego. Podczas zabiegu chirurg umieszcza małe implanty (około 0,7 cm długości i 0,08 cm szerokości) w podniebieniu miękkim, przy użyciu specjalnego przyrządu. Procedura zakładania implantów nie jest dla pacjenta uciążliwa, ani bolesna. Zabieg likwidujący bezdechy nocne wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa z reguły kilkanaście minut. Implanty są wykonane ze specjalnego tworzywa, które w odpowiedni sposób podtrzymuję tkankę podniebienia miękkiego stabilizując je i usztywniając. Celem bezdechy nocne leczenie jest odzyskanie drożności w okolicy podniebienia miękkiego co umożliwia swobodny przepływ powietrza podczas procesu oddychania w czasie snu.
Konchoplastyka - plastyka małżowin nosowych z zastosowaniem termoablacji
Chirurgia małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka) polega głównie na redukcji objętości śluzówki małżowin. Obecnie powszechnie uznanym sposobem leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą radiochirurgii. Polega ona na wprowadzeniu pod śluzówkę małżowin nosowych specjalnych elektrod i stymulacji tkanek miękkich falami o częstotliwości radiowej. Efektem tego działania jest powstawanie blizn (tkanki łącznej) wewnątrz tkanek małżowin nosowych (podśluzówkowo), co prowadzi do obkurczenia małżowin i redukcji ich objętości. Dzięki zastosowaniu radiochirurgii jest to zabieg mało inwazyjny.
Wiodącą techniką operacyjna jaką stosujemy w korekcji małżowin nosowych jest termoablacja bipolarna RFITT aparatem Celon. Zabieg polega na koagulacji niskotemperaturowej (około 80 st. C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Operację wykonujemy przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut inie wymaga hospitalizacji.
Zmniejszenie masy migdałków podniebiennych (tonsillotomia)
Zmniejszenie migdałków podniebiennych jest zasadne w przypadku ich znacznego przerostu, ale bez wywiadu nawracających zapaleń (anginy, ropni około migdałkowych) oraz powikłań odległych. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są: zaburzenia oddychania przez nos z bezdechami, wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem, nawracające zapalenia nosa, gardła i uszu, wady zgryzu wymagające korekty stałym aparatem. Najczęściej z takim obrazem klinicznym mamy do czynienia u dzieci, a zabieg tonsillotomii łączy się z adenotomią. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przy pomocy wielu technik chirurgicznych - chirurgii klasycznej, elektrochirurgii, lasera, czy kriochirurgii. W przypadku zabiegu klasycznego zabieg wykonywany jest przez jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża (tonsillotomu) usuwa się przerośniętą część migdałka podniebiennego.
Sprawdźcie również metody na leczenie skóry głowy oraz leczenie chrapania!