Chrapanie

Chrapanie jest spowodowane przez wibracje rozluźnionych w czasie snu tkanek miękkich gardła. Zdarza się sporadycznie u większości ludzi, ale u niektórych przybiera postać chroniczną i może być zwiastunem poważniejszego problemu, którym są obturacyjne bezdechy podczas snu. Głównymi czynnikami ryzyka występowania chrapania są: nadwaga, płeć męska, picie alkoholu, upośledzenie drożności nosa.

Istnieje wiele opcji leczenia, w tym kroki zachowawcze, takie jak utrata masy ciała, spanie na boku lub brzuchu zamiast na plecach oraz unikanie alkoholu w ciągu 3 godzin przed snem. Chirurgia może być również bardzo skuteczna, zwłaszcza w połączeniu z tymi podstawowymi metodami. Kluczem do określenia skutecznej operacji chrapania jest ustalenie, co powoduje chrapanie i opracowanie planu, który pasuje do osoby, która chrapie. Najczęstsze zabiegi związane z chrapaniem to te, które dotyczą nosa i/lub gardła.

Zabiegi w obrębie nosa mają za zadanie poprawić jego drożność i najczęściej obejmują korektę małżowin nosowych (konchoplastyka) i/lub korektę przegrody nosa (septoplastyka).

Operacje gardła mają na celu usztywnić tkanki miękkie gardła oraz zwiększyć przekrój dróg oddechowych na tym poziomie. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest plastyka podniebienia miękkiego. W przypadku przerostu migdałków podniebiennych i/lub migdałka językowego migdałki te się usuwa lub zmniejsza ich masę.