Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie zachowawcze i minimalnie inwazyjne > Ból zatok - schorzenie nosa i zatok przynosowych

Ból zatok - schorzenie nosa i zatok przynosowych

Operacje zatok wykonywane w Optimum Warszawa / Żoliborz:

 

Balonikowanie zatok

Metoda ta należy do zabiegów mało inwazyjnych. Balonikowanie zatok polega na wprowadzeniu przez nos do naturalnego ujścia zatok niewielkiego cewnika z bardzo wytrzymałym balonikiem ze specjalnego tworzywa. Chirurg  kontroluje położenie cewnika używając endoskopu. Balonik napełnia się płynem pod ciśnieniem od kilku do kilkunastu atmosfer, co pozwala na skuteczne udrożnienie ujść zatok, a następnie na wypłukanie wnętrza zatok z zalegającej tam zapalnej wydzieliny. Po usunięciu z nosa cewnika z balonikiem wcześniej zablokowane ujścia pozostają trwale otwarte.  Otolaryngolog wprowadza do niedrożnej zatoki prowadnik i giętki cewnik z umieszczonym na jego końcu balonikiem. Lekarz umieszcza balonik wzdłuż zablokowanego ujścia zatoki, po czym jest on napompowany. Po udrożnieniu ujścia zatoki, balonik, cewnik i prowadnica zostają usunięte. Dzięki zastosowaniu delikatnych i giętkich przyrządów do tzw. balonowania zatok, zabieg stał się bardziej bezpieczny i mniej inwazyjny niż klasyczna operacja. Uniknięcie chirurgicznego usuwania tkanek pozwala na redukcję ewentualnego krwawienia. Pacjenci szybciej wracają do zdrowia, a ryzyko powikłań pooperacyjnych jest znacznie mniejsze.


Endoskopowe zabiegi na zatoki

FESS - Funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang.functional endoscopic sinus surgery).
Metoda ta polega na zmniejszeniu objawów zapalenia zatok przynosowych oraz/lub polipów nosa. Jest minimalną interwencją chirurgiczną. Indywidualnie dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Zwykle przeznaczona jest dla pacjentów, u których leczenie samymi lekami donosowymi lub antybiotykoterapia nie przynoszą poprawy. Jest przeprowadzona przez nozdrza w znieczuleniu ogólnym. Nie powoduje blizn na skórze twarzy. Podczas operacji zatok zostają usunięte cienkie blaszki kostne i błona śluzowa objęte stanem zapalnym. Podczas operacji stosuje się narzędzia specjalnie przystosowane do zabiegu tak aby uzyskać zminimalizowanie bliznowacenia podczas gojenia się ran pooperacyjnych w nosie, co umożliwia znacznie szybszy powrót do zdrowia. Po zabiegu nos może mieć ograniczoną drożność do 2 tygodni. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub czuć się zmęczony przez pewien czas.

 

Zabiegi FESS są obecnie podstawową i nowoczesną metodą przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się na podstawie konsultacji laryngologicznej w trakcie wizyty u lekarza, podczas, której jest wykonywane badanie endoskopowe nosa. Przed zabiegiem wykonuje się tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych, dzięki której możliwe jest określenie zmian w obrębie zatok przynosowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem mikrochirurgii zatok przynosowych, której towarzyszy wizualizacja. Założeniem tej metody jest usunięcie zmian w obrębie ujść zatok przynosowych, będących przyczyną zaburzeń wentylacji i drenażu zatok przynosowych. Czynnościowa mikrochirurgia endoskopowa przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych jest techniką operacyjną z wyboru, polega na minimalnej interwencji chirurgicznej w początkowych fazach procesu zapalnego. Przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy.

 

Zabieg likwidacji bólu zatok prowadzony jest pod kontrolą endoskopu co umożliwia usunięcie tylko tych tkanek, które objęte są procesem chorobowym z zachowaniem nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem zapalnym. Jedną z zalet zabiegów FESS jest krótki czas hospitalizacji chorego. Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych. Długotrwałe utrzymywanie się stanu zaburzonej wentylacji jest główną przyczyną powstawania zmian w obrębie błony śluzowej i gromadzenia się wydzieliny wewnątrz światła zatok, co stanowi podstawę procesu zapalnego. Usunięcie błony śluzowej obejmującej tylko tkankę zmienioną zapalnie wpływa korzystnie na skrócenie procesu gojenia i skuteczne wyeliminowanie przyczyn zapalenia zatok przynosowych. FESS przeprowadzany jest z zastosowaniem specjalnych mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe, co umożliwia uniknięcie cięć skórnych na twarzy.

 

Punkcja zatok

Celem zabiegu jest usunięcie wydzieliny z zatok. Podczas punkcji dochodzi do płukania zatoki. Punkcję zatok wykonuje się po obkurczeniu i znieczuleniu błony śluzowej przewodu nosowego dolnego jamy nosowej. Obkurcza się również błonę śluzową przewodu nosowego środkowego, gdzie znajduje się naturalne ujście zatoki szczękowej. Pod małżowinę nosową dolną wprowadza się igłę, którą następnie skierowuje się na zewnętrzny kącik oka i przekłuwa się ścianę zatoki, która w tym miejscu jest bardzo cienka. Po aspiracji przepłukuje się światło zatoki roztworem soli fizjologicznej i jeśli jest taka potrzeba, wprowadza się określony lek. Treść wypłukaną z zatoki można przesłać do badania mikrobiologicznego lub cytologicznego.


Endoskopowa korekta skrzywienia przegrody nosa

Przegroda nosowa dzieli wnętrze nosa. Utworzona jest z kości i chrząstki. Przegroda nosowa winna przebiegać w linii pośrodkowej nosa. Gdy jej skrzywienie ogranicza drożność jamy nosa utrudnia przepływ powietrza. Najczęstszą przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest uraz. Może to być uraz nosa przebyty niedawno lub w odległej przeszłości, np. w dzieciństwie, a nawet uraz okołoporodowy, gdyż skrzywienie może powodować dolegliwości długo po wystąpieniu urazu, ze względu na to, że zmiany często nasilają się wraz z upływem czasu, a u dzieci wygięcie przegrody może się zwiększyć w miarę wzrostu.


Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci ze skrzywieniem przegrody nosa, jest jednostronne lub obustronne ograniczenie drożności nosa. Niedrożność w takich przypadkach często nasila się w nocy i może powodować zaburzenia snu. Innym objawem deformacji przegrody nosa mogą być nawracające zakażenia zatok nosa przynosowych.

 

Wskazaniami do operacji w przypadku skrzywienia przegrody nosa są:

  • trudności w oddychaniu przez nos,
  • nawracające choroby zatok przynosowych czy dróg łzowych,
  • nawracające krwawienia z nosa,
  • niedostateczna drożność nosa wpływająca na mowę,
  • nasilone zmiany alergiczne błony śluzowej,
  • względy kosmetyczne w przypadkach widocznego skrzywienia chrząstki przegrody.

Zadaniem septoplastyki metodą endoskopową jest wyprostowanie (skorygowanie) przegrody. Septoplastyka polega na minimalnej resekcji chrząstki i kości (np. usunięciu tylko wypukłości i ostróg) oraz na starannym ustawieniu zmobilizowanego szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody w linii pośrodkowej ciała. Celem operacji jest polepszenie oddychania przez nos, przywrócenie symetrii wnętrza nosa bez zmiany jego wyglądu zewnętrznego, usunięcie niedrożności nosa, prowadzące do zmniejszenia objawu chrapania. Zazwyczaj jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym. Operacja trwa ok. 1 godz. Zazwyczaj jest zabiegiem wykonywanym w trybie jednodniowym. Po operacji może dojść do obrzęku błony śluzowej, który może utrzymywać się do 10-14 dni. Przez ponad 4 dni może występować wydzielina podbarwiona krwią. Nos może być opuchnięty i zaczerwieniony. Powinno się unikać podróżowania samolotem i wykonywania ćwiczeń przez 10 dni po zabiegu. Istnieje kilka możliwych komplikacji zabiegu: ryzyko krwawień z nosa wymagających powrotu do szpitala, zakażenie nosa wymagające leczenia antybiotykami, czasami mogą wystąpić perforacje w przegrodzie nosa po jej skorygowaniu.

 

Plastyka małżowin nosowych (konchoplastyka)

Chirurgia małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka) polega głównie na redukcji objętości śluzówki małżowin. Obecnie powszechnie uznanym sposobem leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą radiochirurgii. Polega ona na wprowadzeniu pod śluzówkę małżowin nosowych specjalnych elektrod i stymulacji tkanek miękkich falami o częstotliwości radiowej. Efektem tego działania jest powstawanie blizn wewnątrz tkanek małżowin nosowych (podśluzówkowo), co prowadzi do obkurczenia małżowin i redukcji ich objętości. Dzięki zastosowaniu radiochirurgii jest to zabieg mało inwazyjny. Wiodącą techniką operacyjną jaką stosujemy w korekcji małżowin nosowych jest termoablacja bipolarna RFITT aparatem Celon. Zabieg polega na koagulacji niskotemperaturowej (około 80 st. C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Operację wykonujemy przeważnie w znieczuleniu miejscowym w Klinice w Warszawie. Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut i nie wymaga hospitalizacji.

 

 

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013