Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Wykonywane zabiegi > Leczenie chirurgiczne > Szyja

Szyja

Klinika Optimum jest jednym z najlepszych ośrodków w Polsce specjalizującym się w chirurgicznym leczeniu schorzeń obszaru głowy i szyi takich jak:

 • guzy nowotworowe i zapalne szyi
 • torbiele szyi oraz górnego odcinka dróg oddechowych
 • torbiele zatoki szczękowej i innych zatok przynosowych
 • polipów jam nosa i zatok przynosowych
 • polipów krtani
 • patologicznych węzłów chłonnych szyi
 • guzów ślinianek
 • przetoki zębowej (ustno-zatokowej)


Zapraszamy pacjentów z całej Polski. Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać w pierwszej konsultacji on-line z naszymi chirurgami głowy i szyi to jest taka możliwość, żeby na podstawie przesłanych wyników badań diagnostycznych, lekarz wstępnie ocenił możliwości dalszego leczenia w Klinice Optimum w Warszawie.


Dla pacjentów posiadających kartę DILO Klinika oferuje 10% zniżki od ceny zabiegu chirurgicznego.
 

Usuwanie torbieli bocznej szyi

Torbiel boczna szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na bocznej powierzchni szyi. Powikłaniem jej naturalnego przebiegu może być nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie torbieli polega na chirurgicznym usunięciu. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie skórne na szyi jest poziome, wielkość zależy od wielkości torbieli. Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była często nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.
 

Leczenie torbieli środkowej szyi

Torbiel środkowa szyi jest wadą wrodzoną i w większości przypadków jest to niebolesny sprężysty guz na przedniej powierzchni szyi, tuż powyżej krtani. Okresowo może pojawiać się nagły, szybki wzrost lub stan zapalny, obejmujący wszystkie sąsiednie tkanki. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Usuwany jest fragment kości gnykowej. Cięcie skórne jest poziome, w linii środkowej szyi.
Liczba powikłań przy operacji jest znacząco większa, gdy torbiel była nakłuwana w celu odprowadzenia płynu, była w stanie zapalnym i w przypadkach reoperacji. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.

 

Operacja układu chłonnego szyi

 • Usunięcie pojedynczego węzła szyjnego (biopsja węzła chłonnego)
 • W znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym nacięcie skóry, odszukanie węzła i wycięcie go do badania pod mikroskopem, zwłaszcza przy podejrzeniu nowotworów. Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia. Nie ma alternatywnej metody leczenia.
 • Selektywne lub radykalne usunięcie węzłów chłonnych szyi

 


Operacja układu chłonnego szyi odbywa się w znieczuleniu ogólnym, prowadzona jest z rozległego, długiego cięcia na powierzchni bocznej szyi, od obojczyka do kąta żuchwy i ma na celu usunięcie węzłów chłonnych przy podejrzeniu występowania w nich przerzutów lub gdy istnieje pewność, że w powiększonych węzłach są już przerzuty nowotworu. Rozległość zabiegu i liczba dodatkowo usuniętych struktur anatomicznych zależą wyłącznie od wielkości guza przerzutowego i od naciekania przez nowotwór mięśni, naczyń i nerwów.

 • Selektywna operacja węzłowa jest wykonywana przy małych nowotworach i obejmuje wybrany fragment szyi.
 • Radykalna operacja węzłowa jest wykonywana przy bardziej rozległych nowotworach i obejmuje całą szyję.
 • Radykalna operacja węzłowa może być poszerzona o mięśnie, żyłę, tętnicę, nerwy, fragment skóry, śliniankę podżuchwową, dolny biegun ślinianki przyusznej.
Operację często trzeba przeprowadzić po obu stronach szyi. Często wymaga przetoczenia krwi.
Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.
W niektórych przypadkach alternatywną metodę leczenia może stanowić radiochemioterapia.
 

Usunięcie torbieli i guzów szyi

Usunięcie guza szyi

Guz pojawiający się na szyi może być anomalią rozwojową, następstwem urazu, wynikiem stanu zapalnego lub nowotworem. Wybór metody leczenia zależy od rozpoznania natury guza. Leczenie zachowawcze stosuje się w przypadkach guzów zapalnych, leczenie operacyjne w przypadkach anomalii rozwojowych, pierwotnych guzach nowotworowych, a także w przerzutach nowotworowych do węzłów chłonnych.
W zależności od natury, położenia i wielkości guza operację przeprowadza się albo w znieczuleniu miejscowym, albo w znieczuleniu ogólnym. Również rodzaj cięcia skórnego zależy od wymienionych czynników.

 

Sprawdźcie również, w jaki sposób leczyć choroby krtani i usuwać migdałki!

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013