Uszy

Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Każda z tych części pełni ważną rolę w prawidłowym słyszeniu. Dodatkowo ucho wewnętrzne zawiera elementy odpowiedzialne za równowagę. Płat ucha, będący najbardziej odsłoniętą częścią ucha zewnętrznego, wpływa również na wygląd twarzy.

Drenaż wentylacyjny jam bębenkowych

Drenaż wentylacyjny jam bębenkowych wykonuje się w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego nie reagującego na leczenie zachowawcze (leczenie farmakologiczne oraz zabiegi przedmuchiwania trąbek słuchowych). Leczenie operacyjne polega na usunięciu płynu zalegającego w jamie bębenkowej poprzez niewielkie (1,5-2mm) nacięcie błony bębenkowej, a następnie umieszczenie w wykonanym otworze drenu wentylacyjnego. Kształtem dren przypomina mikroskopijną szpulkę na nici z szerszymi kołnierzami po obu stronach wąskiej części środkowej, w której wykonany jest kanał zapewniający przepływ powietrza z przewodu słuchowego zewnętrznego do jamy bębenkowej. Długotrwała wentylacja ucha środkowego jest niezbędna do przywrócenia prawidłowego stanu błony śluzowej jamy bębenkowej i zmniejszenia ilości wydzielanego przez nią płynu.

Założenie drenu wentylacyjnego w uszach wykonuje się przez przewód słuchowy zewnętrzny, pod powiększeniem mikroskopu operacyjnego. U dzieci ten precyzyjny zabieg wymaga

krótkotrwałego znieczulenia ogólnego (dożylnego), natomiast u osób dorosłych można wykonać go w znieczuleniu miejscowym. Typowe dreny wentylacyjne

najczęściej wypadają samoistnie po upływie 6-9 miesięcy i znajdowane są w przewodzie słuchowym zewnętrznym podczas kontrolnej wizyty u laryngologa. W przypadku drenów zaprojektowanych do kilkuletniej wentylacji jamy bębenkowej konieczne jest ich usunięcie przez specjalistę.

Ze względu na małe wymiary i wagę, dreny wentylacyjne nie są wyczuwane przez pacjentów. Nie ograniczają również w istotny sposób ich aktywności: z drenami można normalnie myć głowę i pływać, uprawiać sport. Zabronione jest jedynie nurkowanie.

Plastyka małżowin usznych

Odstające uszy są jedną z częstszych wad wrodzonych. Nieprawidłowe położenie małżowiny usznej związane jest z zaburzonym rozwojem chrząstki małżowiny usznej.

Wykonujemy zabiegi plastyki małżowin usznych ze wskazań medycznych w celu skorygowania defektu w strukturze ucha, wrodzonego lub spowodowanego urazem.

Korekta odstających uszu polega na chirurgicznym wymodelowaniu chrząstki, aby uzyskać anatomiczny wygląd (rzeźbę) ucha i ustabilizowaniu jej w prawidłowym położeniu względem czaszki. Aby osiągnąć trwałe i zadowalające efekty operację należy wykonywać dopiero pod koniec procesu wzrostu chrząstki małżowiny, a więc najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 6 roku życia.

Operację poprawy odstających uszu można przeprowadzić zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Cięcie skóry poprowadzone jest na tylnej powierzchni małżowiny usznej, dzięki czemu nie ma widocznych blizn pooperacyjnych. Po operacji konieczne jest czasowe noszenie opaski elastycznej na głowie, która zabezpiecza prawidłową pozycję małżowin usznych. Przez pierwsze 2 tygodnie opaskę nosi się stale, przez kolejne 2 tygodnie opaska zakładana jest na noc.

 

Formularz kontaktowy

Masz pytanie? Wyślij je do nas używając poniższego formularza kontaktowego. Odpowiemy jak szybko to możliwe.

    Administratorem Twoich danych osobowych jest Sport Medica S.A. z siedzibą w Warszawie (02-757) przy ul. Pory 78. Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu w celu umożliwienia Ci podjęcia kontaktu z nami. Możesz również wyrazić dobrowolną zgodę na otrzymywanie komunikacji marketingowej bądź na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych. Przypominamy, że wyrażenie którejkolwiek ze zgód jest w pełni dobrowolne i że możesz w każdym czasie odwołać udzielone nam zgody. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google. Zobacz: Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z usługi.