Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Blog > Terapia Crafta - wielokierunkowe leczenie bólu

Terapia Crafta - wielokierunkowe leczenie bólu

Opublikowano: 2018-10-08

Na czym polega terapia metodą CRAFTA?

 
Metoda CRAFTA (Cranial Facial Therapy Academy – Akademia terapii czaszkowo twarzowej) jest jedną z metod terapii manualnej, skupiającą się na bólu i dysfunkcji w obrębie czterech obszarów:
 
 • czaszkowo – żuchwowego;
 • czaszkowo – twarzowego;
 • czaszkowo – szyjnego;
 • czaszkowo – nerwowego;
 
Metodę, opracowaną przez prof. Harrego von Piekartza w latach 90. XX wieku, cechuje kompleksowe podejście do pacjenta. Dzięki ścisłej współpracy specjalistów z różnych branż, takich jak: stomatologów, fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, logopedów, ortodontów czy też gnatologów, możliwy jest pełniejszy obraz diagnostyczny i krótszy, bardziej skuteczny proces leczenia. 
 

Wskazaniem do terapii metodą Crafta są:

 • zaburzenia w obrębie oka - jak np. ból w obrębie oczu, przekrwienie lub nadwrażliwość na światło;
 • bóle głowy, czoła i skroni, bóle migrenowe oraz typu zatokowego, zapalenia i pseudo zapalenia zatok, nawracające stany zapalne;
 • bóle zębów, ich zaciskanie lub zgrzytanie (bruksizm);
 • klikanie, przeskakiwanie żuchwy;
 • problemy z przełykaniem, otwieraniem i zamykaniem ust;
 • bóle gardła bez infekcji, uczucie „guli w gardle”;
 • problemy połykania, mimiki, oddychania, fonacji;
 • bóle szyi, barków, pleców;
 • drętwienie rąk, palców;
 • zaburzenia w obrębie uszu - szumy uszne, problemy ze słuchem, nawracające stany zapalne, bóle uszne bez infekcji.
   
Kluczowe jest usunięcie przyczyny, a nie samych objawów.
 
W codziennej praktyce lekarze i terapeuci przyjmują pacjentów skarżących się na różne dolegliwości. Często ludzie ci mają również inne zaburzenia, które pozostają niezauważone. Pacjenci nie wspominają o nich podczas badania, nie traktując ich jako istotnych i powiązanych z dolegliwością, którą przyszli leczyć. 
 
Dlatego też, w metodzie CRAFTA, duży nacisk kładzie się na dokładny i szczegółowy wywiad, co niejednokrotnie pozwala znaleźć źródło objawów, ale także daje wgląd w leżące u podstaw procesy patobiologiczne. Terapeuci CRAFTA są przeszkoleni do przeszukiwania, wyżej wspomnianego, szerszego kontekstu, obszarów czaszkowo-szyjnych, czaszkowo-twarzowych, skroniowo-żuchwowych, kręgosłupa, klatki piersiowej i połączeń nerwowych czaszkowego układu nerwowego. Po przeprowadzeniu wywiadu, problem zostaje poddany dogłębnej analizie. Następnie terapeuta formułuje hipotezy dotyczące potencjalnych przyczyn oraz ocenia wpływ i trafność hipotetycznych źródeł, przeprowadzając badanie fizykalne. W pierwszej kolejności badanie fizyczne skupia się na funkcji szczęk, czaszki i nerwów twarzy i czaszki. Dodatkowo terapeuta może zdecydować o zbadaniu kręgosłupa, obręczy barkowej i bioder.
 
Celem jest znalezienie nieprawidłowości, które są istotne dla diagnozowanego problemu. Po ich wykryciu, zostaje przedstawiony plan leczenia. Zabiegi składają się z technik terapii manualnej w rejonie głowy, twarzy i szyi, uzupełnionych dodatkowymi ćwiczeniami, w tym także oddechowymi, ogólno-usprawniającymi, równoważnymi, oporowymi (siłowymi) czy też mimicznymi. Dopełnieniem powyższego są ćwiczenia i zalecenia, jakie pacjent otrzymuje do domu. Mają one na celu zmianę nawyków, zapobieganie nawrotom i sytuacjom wywołującym ból oraz przyspieszenie procesu leczenia.  
 
W Klinice Optimum współzależności pomiędzy różnymi układami w organizmie są punktem wyjścia do znalezienia przyczyny, a następnie do jej leczenia. W Optimum terapeuci, są w stanie rozpoznać i zbadać, często pomijane procesy patofizjologiczne w oparciu o metodę CRAFTA.

Znajdujemy się

Klinika Optimum Sp. z o.o.

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-15:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013