Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Media o nas > Schorzenia głosu – co je powoduje?

Schorzenia głosu – co je powoduje?

Schorzenia głosu – co je powoduje?

Schorzenia narządu głosu to najczęściej występujące choroby zawodowe w Polsce. Chorują głównie nauczyciele, ale problem ten dotyczy również, lektorów, aktorów czy pracowników infolinii. Jak zapobiegać schorzeniom narządów głosowych i jak powinna wyglądać ich rehabilitacja mówiły w audycji Na Zdrowie dr Marta Grotthuss (foniatra, laryngolog, audiolog) i Maja Wojnarowicz (neurologopeda i terapeutka głosu).

 

Zdaniem dr Marty Grothuss zaburzenia emisji głosu mają wiele przyczyn. - Przyczyny problemów z głosem mogą być wynikiem choroby krtani, układu oddechowego. Mogą też być związane z zaburzeniami w zakresie emocji – w napięciach i depresjach. Na występowanie chorób układu głosowego wpływa nadmierny wysiłek głosowy lub wysiłek osoby, która jest nieprzygotowana do pracy głosem. To prowadzi do zaburzeń pracy krtani i wtórnie do zmian organicznej. Osoby, które myślą nad pracą głosem powinny być przygotowane i mieć świadomość higieny i emisji głosu – mówiła foniatra.

 

Według Mai Wojnarowicz największym problemem w pracy z głosem jest odkręcanie złych nawyków a nie uczenie się. – Za głos odpowiadają mięśnie, które muszą się nauczyć odpowiedniej pracy. Czasami należy je podprowadzić do tego. Jeżeli nie ma wsparcia fizycznego i człowiek nie poczuje jak głos powinien rezonować i jak oddech powinien wyglądać, to ucząc się tylko z poradników pracy nad głosem może sobie zrobić krzywdę. Jeśli głos wymaga rehabilitacji, to już jest dysfunkcja – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

 

 

Audycja audio dostępna jest na stronie Polskiego Radia. Kliknij tutaj.


Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
Polskie Radio 24

 

Znajdujemy się

Optimum

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-13:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013