Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez OPTIMUM Sp. z o. o. S. K. ul. Władysława Broniewskiego 3, 01-785 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Drodzy Pacjenci: pracujemy również w soboty w godzinach 9:00-13:00
Strona główna > Głowa i szyja > Leczenie chirurgiczne > Migdałki

Migdałki

Migdałki podniebienne i migdałek gardłowy są częścią układu tkanki limfatycznej gardła, określanego mianem pierścienia Waldeyera. Jest to miejscem kontrolowanego kontaktu organizmu ze środowiskiem chorobotwórczym i antygenowym. We wczesnym dzieciństwie w migdałkach dochodzi do intensywnej stymulacji układu immunologicznego, czego wyrazem jest ich rozrost, który w tym czasie jest zjawiskiem fizjologicznym i pożądanym.
Jednakże u części dzieci wzrost objętości migdałków jest nadmierny i osiąga poziom, w którym pojawia się istotne zwężenie górnych dróg oddechowych ze szkodliwymi następstwa dla reszty ciała. Utrudnione oddychanie przez nos predysponuje do powstawania wad zgryzu, zespołu bezdechów w czasie snu, częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Przerost migdałka gardłowego nierzadko upośledza czynność trąbek słuchowych, czego następstwem jest pojawienie się płynu w jamach bębenkowych i związany z tym niedosłuchu. Przerost migdałków może powodować również zaburzenia mowy i połykania.


Ponadto migdałki, będąc stale eksponowane na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, mogą w niekorzystnych okolicznościach zostać na stałe zasiedlone przez te drobnoustroje i przeistoczyć się z elementu układu odpornościowego w źródło nawracających zakażeń. W tej sytuacji stanem zapalnym mogą być objęte nie tylko same migdałki, ale również ucho środkowe oraz zatoki przynosowe.


We wszystkich opisanych powyżej przypadkach uzasadnione jest usunięcie migdałków, pomimo możliwych niekorzystnych skutków immunologicznych. Należy przy tym pamiętać, że migdałki podniebienne i migdałek gardłowy są jednym z wielu elementów układu limfatycznego gardła i również bez nich możliwe jest prawidłowe jego funkcjonowanie.

 

  1. Adenotomia (usunięcie migdałka gardłowego) jest operacją przeprowadzaną głównie u dzieci i polegająca na usunięciu przerośniętej tkanki chłonnej z części nosowej gardła w celu poprawienia drożności nosa, odblokowania trąbek słuchowych i zmniejszenia podatności na infekcje górnych dróg oddechowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  2. Tonsillektomia (usunięcie migdałków podniebiennych) polega na obustronnym wyłuszczeniu migdałków podniebiennych z dojścia przez jamę ustną. U dzieci często jest ona wykonywana razem z usunięciem migdałka gardłowego.
  3. Tonsillotomia (częściowe usunięcie migdałków podniebiennych) polega na usunięciu przerośniętych części migdałków podniebiennych wystających poza łuki podniebienne. Tonsillotomię wykonuje się przede wszystkim u dzieci przy nadmiernym przeroście migdałków, ale bez cech stanu zapalnego.

Znajdujemy się

Optimum

ul. Broniewskiego 3
01-785 Warszawa

Godziny otwarcia

Poniedziałek-Piątek:
8:00-20:00
Sobota:
9:00-13:00

 

Zobacz mapę

Wszelkie prawa zastrzeżone
© Opitmum Medica 2017

Nota prawna

Klinika Optimum Warszawa - strona zrealizowana przez Esstet

Program Regionalny Mazowsze BGK Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013