Krtań

Mikrochirurgia (laserowa) krtani

Mikrochirurgia krtani jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, którego celem może być:

  • ocena krtani u osób, u których badanie bez znieczulenie nie jest możliwe a objawy (chrypka) sugerują, że w krtani toczy się proces patologiczny,
  • pobranie wycinka do badania histologicznego przy podejrzeniu guza,
  • usunięcie zmian z fałdów głosowych lub z innych okolic krtani zmian łagodnych: guzków, polipów, torbieli,
  • wewnątrzkrtaniowe podanie leku.

Podczas zabiegu chirurg wprowadza przez usta do krtani specjalną metalową rurkę (laryngoskop). Następnie ocenia wnętrze krtani pod powiększeniem mikroskopu operacyjnego. Jeżeli stwierdzi obecność nieprawidłowej tkanki, wówczas albo pobiera z niej wycinek do badania patomorfologicznego, albo usuwa ją w całości. Wycięcie nieprawidłowej tkanki wykonuje się przy użyciu specjalnych mikronarzędzi bądź wykorzystując promień lasera CO2. Czas trwania zabiegu zazwyczaj nie przekracza 30 minut. Po zabiegu pacjent pozostaje w Klinice na obserwacji przez ok. 3-4 godziny, po czym najczęściej może bezpiecznie powrócić do domu.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w gardle, który zazwyczaj szybko ustępuje po zwykłych lekach przeciwbólowych i zwykle trwa tylko dzień lub dwa.

Po mikrochirurgii krtani bardzo ważne jest unikanie traumatyzacji fałdów głosowych, dlatego przez pierwsze 3-5 dni zalecany jest całkowity odpoczynek głosowy, a następnie oszczędzanie głosu przez kolejne 2 tygodnie. Aby zapewnić optymalne warunki dla prawidłowego procesu gojenia pacjent powinien przestrzegać diety lekkostrawnej oraz dbać o dobre nawodnienie organizmu.